abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.6. 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1974 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: BIND9 - chyba resolvu

    Petr Maleček avatar 25.8.2010 22:35 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    BIND9 - chyba resolvu
    Přečteno: 4240×
    Zdravím všechny, včera odpoledne mi začal dělat server tyto potíže:

    Když si na desktopu nastavím jako svůj primární DNS server svůj domácí server (Debian / BIND9), tak se mi adresa nepřeloží a v logu se zobrazí toto:
    Aug 25 22:28:24 server named[32416]:   validating @0xb7a9eaf8: cz SOA: bad cache hit (cz/DNSKEY)
    Aug 25 22:28:24 server named[32416]: broken trust chain resolving 'idnes.cz/DS/IN': 10.109.255.254#53
    Aug 25 22:28:24 server named[32416]: no valid DS resolving 'g.idnes.cz/A/IN': 10.109.255.254#53
    Aug 25 22:28:24 server named[32416]: validating @0xb7a74f98: g.idnes.cz A: bad cache hit (idnes.cz/DS)
    Aug 25 22:28:24 server named[32416]: broken trust chain resolving 'g.idnes.cz/A/IN': 10.109.183.1#53
    
    Ještě do včerejšího odpoledne to fungovalo, takže se to stalo z ničeho nic. Když nastavím na serveru v /etc/resolv.conf jeden jediný nameserver - 127.0.0.1, aby se ptal server sám sebe, tak nepřeloží taky nic krom domén, kterých je řadičem. Samozřejmě mám nastavený forward, takže se dotazuje dvou dalších DNS serverů providera (10.109.183.1 s 10.109.255.254 - viz log).

    Netušíte, v čem může být háček ? Ještě přikládám část configu (jen tu, která se v poslední době nějak měnila).
    
    options {
            directory "/var/cache/bind";
    
            // If there is a firewall between you and nameservers you want
            // to talk to, you may need to fix the firewall to allow multiple
            // ports to talk.  See http://www.kb.cert.org/vuls/id/800113
    
            // If your ISP provided one or more IP addresses for stable
            // nameservers, you probably want to use them as forwarders.
            // Uncomment the following block, and insert the addresses replacing
            // the all-0's placeholder.
    
            forwarders {
                    10.109.183.1;
                    10.109.255.254;
            };
    
            auth-nxdomain no;    # conform to RFC1035
            listen-on { any; };
            also-notify { 83.167.232.39; 10.0.10.3; };
            allow-query { any; };  // chceme, aby se mohlo dotazovat na server odkudkoli
            dnssec-enable yes;
            dnssec-validation yes;
    
    };
    
    
    Ještě mi napadlo, nemůže to mít souvislost s tím, že CZ.NIC úspěšně přešel na NSEC3 ? Díky.
    LinMuck, WinFuck :-P

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Petr Maleček avatar 25.8.2010 22:41 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Tak zatím jsem zjistil, že se toto týká pouze Českých domén.
    LinMuck, WinFuck :-P
    25.8.2010 22:45 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    To Te napadlo spravne.

    Vcera odebral NIC stare klice z dlv a itaru a dokoncil tak onu slavnou prvni rotaci klicu (navic spojenou se zmenou validace a navic spojenou se zmenou algoritmu podepisovani, hmm, no comment). Takze je treba mit (napr. pro BIND 9.7.1) managed_keys a *odebrat*, to co jsme meli drive pro .CZ v trusted_keys (treba klic pro domenu). Nicmene dulezitou cast konfiguraku neuvadis :)
    Petr Maleček avatar 25.8.2010 23:04 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Díky za odpověď. Kterou důležitou část máš zrovna na mysli ?
    
    // This is the primary configuration file for the BIND DNS server named.
    //
    // Please read /usr/share/doc/bind9/README.Debian.gz for information on the
    // structure of BIND configuration files in Debian, *BEFORE* you customize
    // this configuration file.
    //
    // If you are just adding zones, please do that in /etc/bind/named.conf.local
    
    include "/etc/bind/dnssec.czkey"; // ten je v dalsim odstavci
    include "/etc/bind/named.conf.options";
    include "/etc/bind/rndc.key";
    include "/etc/bind/slave.key";
    
    acl "parani" {
            127.0.0.1;
            10.0.10.1/8;
    };
    
    server 10.0.10.3 {
            keys {
            TRANSFER;
            };
    };
    
    controls {
            inet 127.0.0.1 port 953 allow { 127.0.0.1; } keys { "rndc-key"; };
    };
    
    // prime the server with knowledge of the root servers
    zone "." {
            type hint;
            file "/etc/bind/db.root";
    };
    
    // be authoritative for the localhost forward and reverse zones, and for
    // broadcast zones as per RFC 1912
    
    zone "localhost" {
            type master;
            file "/etc/bind/db.local";
    
    ................
    
    
    
    
    trusted-keys {
      "cz." 257 3 5
      "AwEAAdo9fGLzCyxz1yTlsHCT7JpHrg0q/yOlvDNg39n/gAUzg6H/5X9p
       jW6mpecJuZirIcPcRw5E7E8uR8g2ztH4uztoc/7ss01s3rTnEgXfilbd
       psEdXEuxIfhq+w6zL6PvCcE3qRSzsrc2//x/SXjWp8yeT4YY3W3kvB4Z
       g5ld0a8bAHBYo4ZY9x7a3qnqOhqunXSG8EfRPD9koUMgWCjdnFNR89L1
       5Bkzh+q1J7phTHIY5akKf3YnIB/5BnKmGBC7DimK4uSBLiBA3DLxHnvL
       ffMT5XtKKHuQ/uZ4IxHWqR2cpHz/6e2WaQvOVILwd0gk9lTCildBGjC7
       eNxOMnitkuM=" ;
    };
    
    LinMuck, WinFuck :-P
    Petr Maleček avatar 25.8.2010 23:07 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Tak prozatím stačilo jen zakomentovat řádek
    include "/etc/bind/dnssec.czkey";
    A už to jede no :-)
    LinMuck, WinFuck :-P
    25.8.2010 23:15 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Ano, misto klice, co mas v trusted-keys ma byt:

    * pro BIND 9.7.1:

    managed-keys { "." initial-key 257 3 8 "AwEAAagAIKlVZrpC6Ia7gEzahOR+9W29euxhJhVVLOyQbSEW0O8gcCjF FVQUTf6v58fLjwBd0YI0EzrAcQqBGCzh/RStIoO8g0NfnfL2MTJRkxoX bfDaUeVPQuYEhg37NZWAJQ9VnMVDxP/VHL496M/QZxkjf5/Efucp2gaD X6RS6CXpoY68LsvPVjR0ZSwzz1apAzvN9dlzEheX7ICJBBtuA6G3LQpz W5hOA2hzCTMjJPJ8LbqF6dsV6DoBQzgul0sGIcGOYl7OyQdXfZ57relS Qageu+ipAdTTJ25AsRTAoub8ONGcLmqrAmRLKBP1dfwhYB4N7knNnulq QxA+Uk1ihz0="; };

    (A trusted-keys zadne)

    * nebo pro BIND 9.6:

    trusted-keys { "." 257 3 8 "AwEAAagAIKlVZrpC6Ia7gEzahOR+9W29euxhJhVVLOyQbSEW0O8gcCjF FVQUTf6v58fLjwBd0YI0EzrAcQqBGCzh/RStIoO8g0NfnfL2MTJRkxoX bfDaUeVPQuYEhg37NZWAJQ9VnMVDxP/VHL496M/QZxkjf5/Efucp2gaD X6RS6CXpoY68LsvPVjR0ZSwzz1apAzvN9dlzEheX7ICJBBtuA6G3LQpz W5hOA2hzCTMjJPJ8LbqF6dsV6DoBQzgul0sGIcGOYl7OyQdXfZ57relS Qageu+ipAdTTJ25AsRTAoub8ONGcLmqrAmRLKBP1dfwhYB4N7knNnulq QxA+Uk1ihz0="; };
    Petr Maleček avatar 25.8.2010 23:31 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Děkuji Ti, dobrá vílo. Používám ještě Debian Lenny (Stable), takže mám tu starší verzi. Opraveno a funkční. Ještě jednou díky.
    LinMuck, WinFuck :-P
    26.8.2010 00:51 d.c. | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BIND9 - chyba resolvu
    Neni zac, osklivy trpasliku! (To je preci kanonicka odpoved!) Take jsem musel kompilovat svuj balicek pro Slack... :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.