Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ls -l /dev/disk/by-uuid/ | awk '{print $8 " " $10}' | tr "../../" " " | awk '{print "/dev/"$2 ": UUID=\"" $1 "\"" }'je to ale spatne neb na prvni radek vypise /dev/: UUID="" a pak teprve pokracuje. Kde je chyba a nebo co doporucujete na takovehle upravy ? perl python ani c ci pascal neumim , jsem odrostlej na chr$ mid$ len atd ... mimochodem mi tam chybi i zjisteni typu filesystemu ... (to ani nevim jak zjistit).. Treba na mem APPRO nemam ani awk , takze ani nevim jak tam psat scripty. Obsahuje jen :
/bin: boot.sh convert_forward.sh df gzip login mv sleep busybox convert_mac.sh disconnect.sh hostname ls netstat tar cat convert_tf.sh dmesg ip mkdir ping true chmod cp echo kill more ps umount chown date false lash mount rm uname connect.sh dd grep ln msh sh vi /sbin: approconfig auth calc ifconfig init iwcontrol iwpriv reboot syslogd tcpdump vnstat arp brctl flash ifstat iptables iwlist klogd route tc udhcpc watchdog /usr/bin: [ clear cut expr ftpget killall nslookup reset test tr uptime arping crontab dumpleases free ftpput logger renice telnet top traceroute wc /usr/sbin: crond dnsmasq dropbearkey ftpd inetd pppoe-relay telnetd udhcpd dhcrelay dropbear dropbearmulti httpd pppd rdate tinysnmpdJsou to jen veci ktere pochytavam ve faq nalezenych ruzne po netu jenze to neni komplexni. Co doporucite ? Snazim se naucit ohnout si vystupy k obrazu svemu bez nutnosti extra programovacich jazyku... v takovem linuxu ktery ma
#free total used free shared buffers Mem: 14168 7244 6924 0 668 Swap: 0 0 0 Total: 14168 7244 6924 #df -h Filesystem Size Used Available Use% Mounted on /dev/mtdblock1 1.1M 1.1M 0 100% / tmpfs 6.9M 288.0k 6.6M 4% /tmpfs /dev/shm 6.9M 0 6.9M 0% /devse asi nic moc neda delat co ? (zatim se skousim patlat na netbooku s normalnim linuxem)
Řešení dotazu:
Třeba takto:
# Tohle na každý řádek vypíše jeden soubor z toho adresáře, tak je můžu snadno projít pomocí „while read“ ls -1 /dev/disk/by-uuid/ | while read uuid; do # Získáme plnou cestu k zařízení (man readlink) dev="$(readlink -e "/dev/disk/by-uuid/$uuid")" # Získáme souborový systém z připojených (/proc/mounts) fs="$(awk '$1 == "'$dev'" { print $3 }' /proc/mounts)" # Možná je to swap (/proc/swaps) grep -q "$dev" /proc/swaps && fs="swap" # Ještě zkusíme fstab (man fstab) [ -n "$fs" ] || fs="$(awk '$1 == "'$dev'" || $1 == "UUID='$uuid'" { print $3 }' /etc/fstab)" # Vypíšeme echo "$dev: UUID=\"$uuid\", FS=\"${fs:-unknown}\"" done
Doporučuji zdejší seriál Unixové nástroje
Tiskni
Sdílej: