Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
htop
, co žere nejvíc CPU. Pak taky počet IO operací na diskovém systému. Případný problém na druhém serveru by prozradilo profilování SQL dotazů - pokud tady není úzké hrdlo, tak tenhle stroj by to neměl způsobovat. 15-25 req/s na pár statických souborů je skoro nic.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresu a použít lighttpd nebo nginx, na PHP klidně pro začátek Apache s mod_php, který má asi nejvyšší výkon (i když pokles výkonu u fastcgi je obvykle neznatelný). Použitím lighttpd pro PHP by se možná uspořila pamět, ale stím problém asi nemáte.
Jinak při pomalém načítání si web otevřete ve firefoxu s firebugem - tam je přesně vidět, na co se kde čeká.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresuReverzní proxy je velmi důležitá věc pro dosažení vysokého výkonu, tu bych rozhodně ponechal Lepší je oddělit to na samostatný server, to je jisté, ale tady by stačilo, kdyby statický obsah servírovala ona reverzní proxy, klidně pod stejnou doménou a IP adresou (zrovna nginx tohle zvládá pomocí sendfile a pollu tak dobře, že Apache za tu dobu často nestihne ani začít hledat, kde se ten soubor nachází). Je zbytečné tím vytěžovat dynamický server, který má velkou režii pro každý požadavek
5-15 přístupů do apache za sekundu (generování PHP)To je včetně těch obrázků co jdou skrz nginx, nebo čistě jen PHP? Možná by pomohlo nastavit (jestli to tak už není) nginx, aby se o obrázky staral úplně sám (na základě URL), a Apache nechat jen na PHP. Jestli se 9 sekund čeká na "aplikační" http požadavek, a přitom čas běhu php skriptu je skutečně 0.05s, musí být problém v čekání uvnitř http serveru. Pravděpodobně se projevuje nějaký limit na počet spojení (MaxClients v Apache) apod. Podobnou situaci jsem viděl na serveru, kde bylo 80 req/s jen na PHP přes fastcgi a 3000 PHP procesů, k tomu cca 100 req/s na statické obrázky přes lighttpd (běžela tam top 100 facebook aplikace, přes 1,5M uživatelů). V tomto velmi pomůže Apache server-status. Kdyžtak sem dejte ještě jeho výpis.
Tiskni
Sdílej: