Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Selhani inicializace procesu prihlaseni: Proces inicializace interaktivniho prihlaseni se nezdaril
system se behem par vterin sam restartuje a pak misto startu windows cely VM zatuhne - vlevo nahore je pouze znak podtrzitka, jinak vse stoji.
Instaloval jsem windows 3x, ve vsech pripadech i vyzkousel rezim opravy, ktery mi v 1 pripade oznamil, ze opravuje zavadec. Po restartu jsem ovsem skoncil tam co predtim.
Vim ze se tu tahle chybova hlaska uz resila, ale to bylo v situaci, kdy se dotycny mohl do systemu Windows dostat a snazit se chybu napravit tam - ja se do win vubec nedostanu.
Jedine co uz me napada (pokud je problem s bootloaderem), zkusit tam nainstalovat nejakou linuxovou distribuci a zkusit pouzit jeji bootloader - to pripadne zkusim vecer.
Vcera jsem se v tom prehraboval od 13 do 1, stezi s pauzou na umyti, takze prosim o navrhy ... :)))
PS: Ta chyba je v anglictine "Interactive logon process initialization has failed", ale ani v ceskych, ani anglickych forech jsem nenarazil na reseni - resp. na takhle konkretni problem jsem nenarazil a ve vetsine pripadu meli dotycni pristup do windows.
Chcete-li pokracovat v instalaci, pouzijte k instalaci 32bitoveho a podepsaneho 64bitoveho ovladace moznost nacteni ovladace. Instalace nepodepsaneho 64bitoveho ovladace zarizeni neni podporovana a muze mit za nasledek nepouiztelnou instalaci systemu Windows.
Instaloval (zkousel) jsem nejprve ovladace z adresare VIOSTOR/WIN7/AMD64, pote VIOSTOR/WIN7/X86 ... a pote i z jinych adresaru - odpoved vzdy stejna ...
Ted jsem narazil na postup, kdy ma ovladace podepsat pomoci windowsacke utility DSEO, tak to jdu zkusit na win-netbooku a predhodit guestu pres klicenku ... no uvidime ...
Do vybraneho umisteni nelze system Windows nainstalvat. Chyba:0x80300001 - System Windows nelze nainstalovat na tento disk. Je mozne, ze hardware tohoto pocitace nepodporuje spousteni na tomto disku. Zkontrolujte, zda je v nabidce systemu BIOS povolen radic disku.
Jdu si jeste hrat s nastavenim te VM, ale jelikoz jedina zmena, kterou jsem delal oproti wizardu co ji tvoril, je zmena disku z IDE na VIRTIO, tak nevim ...
Tak jinak, pokud by mi nekdo mohl rict, jak je mozne rict virt-manageru, ze u virtio disku ma parametr boot=on, budu moc vdecnyVíš jistě, že ti ho tam nedává? Mně totiž jo. Díval ses, jak u tebe vypadá příkazová řádka virt-managerem spuštěného qemu procesu?
ps -A -F |grep boot
root 5768 1 3 570151 136640 1 15:43 ? 00:00:07 /usr/bin/kvm -S -M pc-0.12 -enable-kvm -m 2048 -smp 1 -name Windows7 -uuid d5155f9a-cd8b-33fb-d58f-c2a850536f22 -chardev socket,id=monitor,path=/var/lib/libvirt/qemu/Windows7.monitor,server,nowait -monitor chardev:monitor -localtime -boot d -drive file=/home/michal/Downloads/Windows7x64sp1.iso,if=ide,media=cdrom,index=2 -drive file=/var/lib/libvirt/images/Windows7virtio.img,if=virtio,index=0,format=qcow2 -drive file=/home/michal/Downloads/virtio-setup-200908.img,if=floppy,index=0 -net nic,macaddr=52:54:00:6a:3a:05,vlan=0,name=nic.0 -net tap,fd=37,vlan=0,name=tap.0 -chardev pty,id=serial0 -serial chardev:serial0 -parallel none -usb -usbdevice tablet -vnc 127.0.0.1:0 -vga cirrus
+ fakt je,ze to funguje kdyz to spustim radky ... sice se to pak kousne kvuli ovladaci virtio, ktery pry chybi, ale bootovaci problem je vyresen ...
BUG: kvm_dirty_pages_log_enable_slot: invalid parameters
BUG: kvm_dirty_pages_log_disable_slot: invalid parameters
ale zdalo se, instalace jela ok. Na zaver, kdyz se masina zasekla, se v terminalu objevilo (a objevuje znovu, kdyz ji nastartuju)
kvm: unhandled exit 80000021
kvm_run returned -22
Narazil jsem na forum, kde se to resilo
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=8833851
a uspesne rozbehal win7 pomoci tam zmineneho postupu
http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html
.
Jen bylo treba v instalatoru dat nejdriv jakoby klasickou instalaci, v partition manageru nechat nacist nejprve AMD64 a pote X86 virtio driver ... a nasledne zrusit X instalaci a dat Opravit ... a tam se chvili snazit, nez me system pustil do toho opravovaciho menu, kde je mozne vybrat Prikazovy radek.
Takze ted to funguje, ale jak pristroj spravovat porad nevim - virsh tuhle VM nevidi ...
No uvidime, vsem diky moc za rady - asi se tu jeste uvidime! :)))
Tiskni
Sdílej: