Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Řešení dotazu:
127.0.0.1
, resp. ::1
). Pokud však má onen Postfix umět přijímat poštu i zvenčí (pro lokální adresy), pak pomůže jenom nastavení Postfixu zakazující relay (myslím, že je to tak ve výchozím nastavení)
sten@Vaim ~ $ telnet stensoft.com 25 Trying 88.208.90.114... Connected to stensoft.com. Escape character is '^]'. 220 Mentat.StenSoft.com ESMTP Postfix (Debian/GNU 4.0) HELO test 250 Mentat.StenSoft.com MAIL From:nekdo@nekde.cz 250 2.1.0 Ok RCPT To:nekdo@nekde.cz 554 5.7.1 <nekdo@nekde.cz>: Relay access denied
telnet
. Základní dvě konfigurace Postfixu jsou dvě – chcete, aby umožňoval přes sebe rozesílat e-maily počítačům z vaší sítě, a nebo chcete, aby přijímal e-maily pro některé domény a ukládal je do schránek. Podle toho pak Postfix musíte nakonfigurovat. To, že můžete ty samé příkazy, které si mezi sebou posílají poštovní programy, zadat i přes telnet, je normální, bez toho by to nefungovalo.
Takže pokud má Postfix přijímat poštu pro doménu example.com
, vy se na něj můžete připojit přes telnet
a poslat e-mail pro example.com
, je to v pořádku, takhle to dělají ostatní programy, která vám chtějí poslat e-mail. Pokud má Postfix zprostředkovávat posílání e-mailů z vaší sítě, vy se na něj z vaší sítě připojíte přes telnet
a pošlete e-mail třeba na seznam.cz
, je to v pořádku – takhle to dělá váš e-mailový klient. Špatně by bylo, pokud byst se mohl připojit odkudkoli z internetu a poslat e-mail na libovolnou adresu (třeba na seznam.cz
) – to je pak váš server openrelay a měl byste ho hned vypnout, protože se přes něj posílají spamy a viry (a pokud teď ještě ne, běhám pár desítek minut nebo hodin ho někdo objeví).
Tiskni
Sdílej: