abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 534 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Dotaz: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť

    15.9.2010 13:48 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Přečteno: 426×
    Řeším následující problém. Mám laboratoř, kde je 30 strojů a jsou identické. Bohužel na nich musí být kvůli proprietárnímu software tři různé instalace Windows XP v sda1, sda2, sda3. Linux se bootuje přes PXE ze serveru. Hledám optimální řešení, jak v nejkratším čase dostat obrazy instalovaných Windows z jednoho stroje na ty ostatní. Veškeré machinace s oddíly atd, provádím ze SystemRescueCD bootovaného také ze sítě. Zkoušel jsem následující postupy:

    Kopírování celých disků přes netcat a dd je na hodně dlouho. Celé disky mají 320 GB.

    Kopírování jednotlivých partition přes netcat a ntfsclone. Partition tabulka se importuje z nfs pomocí sfdisku. Funguje to, ale nejde to moc automatizovat. netcat automaticky neuzavírá spojení. Zdrojový stroj zvládne na gigové síti paralelně krmit cca 3 stroje.

    Hrál jsem si u netcatu s odesíláním přes UDP a broadcastování, ale nefungovalo to.

    Napadlo mne udělat to nějak přes torrent, ale netuším moc jak?

    Nemá někdo jiný návrh?

    Díky za nápady.

    Odpovědi

    15.9.2010 15:58 jimi | skóre: 14 | blog: linuxnazs
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    A co to posílat přes multicast? Požít Clonezilla...
    15.9.2010 17:18 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Viděl jsem tu v jedné starší diskusi nějaký skript, který na tohle využíval multicast. Pokud si nechcete dlouho hrát a experimentovat, šel bych jinou cestou.

    Sám na tohle používám partimage (funguje asi podobně jako ntfsclone, záloha velikostně odpovídá jen využitému místu na NTFS). Zálohy ukládá a načítá prostě na filesystem - používám NFS nebo CIFS, automatizovat se dá celkem dobře. Komprimace zálohy gzipem obvykle ušetří tak 50 % velikosti, ale bez zpomalení je potřeba CPU alespoň na úrovni Core 2 Duo 2 GHz. Ale i na slabších strojích trvá při použití gzipu záloha disku s obsazenými 4 GB tak 10 minut, a obnova kolem 5-10 minut.

    Jde o to, jak rychle to potřebujete, a jaká bude velikost zálohy. Při obnově ze síťového FS mnoha klienty zároveň začíná být problém s propustností diskového systému. Pokud se zkomprimovaná velikost vejde do RAM, buď bude stačit disková cache nebo si uděláte ramdisk. Pak lze obnovu na 30 strojů (je-li server připojen Gb) zvládnout třeba za 10 minut (uvažuju velikost komprimované zálohy tak 3 GB).

    Koukám, že to potřebujete pro 3 instalace Win - udělal bych celou proceduru pro každou zvlášť, aby se jedna záloha vešla do RAM serveru. Takže celá operace se dá zvládnout tímto způsobem třeba za 1 hodinu, a pokud si uděláte šikovné skripty, nemusíte na to za celou dobu ani sáhnout. Pokud máte zálohy podstatně větší, tak snad koupit nějaký obyčejný SSD - podle mě je tohle jednodušší cesta než několik dnů laborovat s multicastem.

    Ještě jeden tip: ze zdrojových disků před započetím klonování smažte soubory pagefile.sys a popř. hiberfil.sys - mají obvykle několik GB a můžou celý proces zbytečně zpomalit. Jejich smazání Windows přežijí nez problémů (vytvoří si je znovu, jde o něco jako swap).
    15.9.2010 20:09 Robert | skóre: 16 | blog: zabak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Zdravim, v ucebne puzivam UDPcast bootovany pres PXE, pokud to mas vse na gigabitu, mohla by to byt celkem sranda. Ja to pouzivam pro 17 PC. A protoze to nekdy potrebuju obnovit hodne rychle (mam jen usmudlanej 100Mbit), mam na disku linuxovou part a na ni ulozenou image Windows instalace pomoci linuxoveho partimage. Obnova je pak otazkou prestavky (cca 10 minut?). Ale pokud experimentujete v laboratori s celymi disky, pak nejaky dalsi oddil na HDD pada. Jinak na experimenty s OS jsem se rozhodl zavest virtualizaci v podobe VirtualBoxu, tak uvidim jak se to bude darit. :-)
    15.9.2010 23:02 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    děkuji za všechny nápady a připomínky. Bohužel moje zálohy jsou dost velké. Jedna partition má 80GB a je obsazena cca ze 60%. Jsou tam už předinstalované programy od Siemensu na automatizaci, softy na FPGA (Altera Quartus) a jiné podobné obludy.

    Vyzkouším něco na multicastu. Síť je dobrá a kompy rychlé Core 2 Quad, 4GB RAM.
    21.9.2010 13:35 SAM: | skóre: 23 | blog: marsark_linux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Tak jsem si trochu pohrál s UDPCastem, funguje pěkně. Zatím mne ale trápí malá přenosová rychlost. Na gigové síti se image kopírují rychlostí cca 10 MBit, což je dost málo. Zatím jsem nepřišel na to, kde je omezení.
    Mintaka avatar 23.10.2010 10:53 Mintaka | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce obrazů z ntfsclone přes síť
    Jestli je těch dat hodně, ale rozdíl proti starému image není moc velký, pak bych doporučil postavit řešení na rsync (a ntfsclone).

    Buď rsyncnout každý komp zvlášť, pokud by úzké hrdlo dělal výkon serveru a síť byla rychlá, s dostatkem místa na HDD stanic by šlo nejdříve broadcastem distribuovat nový komprimovaný image na stanice, tam ho rozbalit loopbackem připojit a rsyncovat proti partition.

    Asi postupně ve vlnách po jedné partition, jestli jsou 320GB disky a partition berou 3*80.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.