Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
mdadm
ak mi pise:
mdadm: Cannot open /dev/hda: Device or resource busy
Zadavam prikaz: mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/hda /dev/hdb
Situacia: Mam HDD (hda), kde je system + data a pridal som dalsi HDD (hdb) a chcem aby aj na tomto disku boli identicke udaje ako na prvom. Viete ma prosim nejako nakopnut?
Dakujem vopred.
Řešení dotazu:
mdadm --create /dev/md0 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb..potom naformatujes pole, skopirujez zivy system,na obou upravis fstab a menu.lst, nainstalujes grum na druhy disk, reboot, dokopnes druhy disk a pockas na resynchronizaci, reboot. http://www.debian-administration.org/articles/238 NN
Device Boot ... Id System /dev/hdb1 * ... fd Linux raid autodetect (/) /dev/hdb2 ... fd Linux raid autodetect (/mnt/data) /dev/hdb3 ... fd Linux raid autodetect (/home) /dev/hdb4 ... 82 Linux swap/SolarisPak vytvořil degradovaná RAID1 pole :
mdadm --create /dev/md1 --level=1 --raid-devices=2 /dev/hdb1 missing mdadm --create /dev/md2 --level=1 --raid-devices=2 /dev/hdb2 missing mdadm --create /dev/md3 --level=1 --raid-devices=2 /dev/hdb3 missingNaformátuj :
mkreiserfs /dev/md1 mkreiserfs /dev/md2 mkreiserfs /dev/md3Poté si disk připoj do stávajícího systému :
mkdir /mnt/mirror mount /dev/md1 /mnt/mirror mkdir -p /mnt/mirror/mnt/data mount /dev/md2 /mnt/mirror/mnt/data mkdir /mnt/mirror/home mount /dev/md3 /mnt/mirror/homeZkopíruj data ze stávajícího systému "/" do "/mnt/mirror/" s tím, že nebudeš kopírovat /tmp /proc /sys /mnt/(pokud tu máš ty data, tak ty pak musíš zkopírovat zvlášt, né celý mnt, páč v něm máš připojený ten nový disk). Ty si pak jen po zkopírování vytvoříš. Kopírovat můžeš pomocí mc, nebo pomocí "cp -a /neco /nekam".
mkdir /mnt/mirror/proc mkdir /mnt/mirror/sys mkdir /mnt/mirror/tmp chmod 1777 /mnt/mirror/tmpNyní se stačí chrootnout do nového systému, upravit nastavení grubu, zapsat grub na začátek disku a nabootovat z hdb (v boot/grub/menu.lst nastavíš jako root partition na md0).
mdadm /dev/md1 --add /dev/hda1 mdadm /dev/md2 --add /dev/hda2 mdadm /dev/md3 --add /dev/hda3A budeme krásně sledovat, jak se nám syncují disky :
cat /proc/mdstatVíce info třeba zde : Přechod na softwarový RAID 1 snadno a rychle
chroot /mnt/mirror
Dalej by si mi to vedel poradit?
mount -o bind /dev/ /mnt/mirror/dev/ mount -o bind /proc/ /mnt/mirror/proc/ mount -o bind /sys/ /mnt/mirror/sys/ chroot /mnt/mirror/Upravíme grub (jen řekneme, že má bootovat z druhého disku a že je systém na raidu - md1). Všechny tyto změny děláme v chrootu, tedy v našem zkopírovaném systému :
nano /boot/grub/menu.lst ... title Linux root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/md1 ro initrd /boot/kernel26.img ...Poté ještě nesmíme zapomenout upravit fstab, aby "/" odkazoval na pole (pokud je více polí, tak doplníme zbývající):
nano /etc/fstab # <file system>> <dir>> <type>> <options>> <dump>> <pass>> /dev/md1 / reiserfs defaults 0 0 ...Nyní stačí jen zapsat grub :
grub grub> root(hd1,0) grub> setup(hd1) quitNyní tedy stačí restartnout a v biosu si zvolit, aby se systém načítal z druhého disku(lze to nastavit i v grubu prvního disku, stačí, když se upraví stejně jako grub na tom novém disku, viz výše, a poté se sice načte grub prvního disku, ale najede se do systému na tom novém disku, kde je degradované pole).
grub> root (hd1,0) Filesystem type is ext2fs, partition type 0xfd grub> setup (hd1) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no Checking if "/grub/stage1" exists... no Error 15: File not foundKde je chyba?
Tiskni
Sdílej: