abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 08:11 | Zajímavý článek

    Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Zajímavý software

    Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | IT novinky

    Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 09:00 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 23:55 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    20.9. 17:55 | Komunita

    Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.9. 11:22 | IT novinky

    Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.9. 08:00 | Zajímavý software

    Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 19:44 | Nová verze

    Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Knihy s linuxovou tematikou
     (20%)
     (16%)
     (51%)
     (26%)
    Celkem 269 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 17.9. 19:19
    Rozcestník

    Dotaz: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?

    17.9.2010 01:03 VSi | skóre: 28
    HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Přečteno: 2247×
    Chystám se realizovat High Available cluster na linuxu. Jde mi jen o Xen virtuální servery - aby se spustily na záložním fyzickém stroji, pokud ten hlavní spadne. Replikaci dat bude řešit DRBD, což si ale Xen obhospodařuje sám, a cluster manager o tom nic nemusí vědět.

    V této oblasti evidentně proběhly značné změny, a různá HOWTO z různých období zmiňují pojmy: heartbeat, CRM, pacemaker, OCF, corosync, OpenAIS. Obvykle jsou starší kompletní návody už nepoužitelné. Celé to je pro moje potřeby asi až příliš komplexní, ale smířil jsem se s tím, že se v tom budu muset zorientovat.

    Jak jsem po dlouhém studiu, převážně na http://www.clusterlabs.org, pochopil aktuální situaci: Základem je pacemaker (dříve CRM), kde se konfigurují hlídané služby (v mém případě jen Xen). Ten ale neřeší komunikaci uzlů mezi sebou, na to je potřeba buď heartbeat (starší, méně perspektivní?) nebo Corosync (což je fork projektu OpenAIS). Do toho existuje dokumentace na http://linux-ha.org/doc/index.html, která se týká převážně nástroje heartbeat, ale zmíněné jsou i Resource Agents, což zase spadá pod pacemaker. Chci to udělat co nejjednodušším způsobem, protože půjde jen o 2 stroje a triviální hlídání několika Xen VM. Na fyzických strojích bude Debian squeeze.

    Pochopil jsem to správně? Je lepší využít heartbeat nebo Corosync? Nebo je možné to řešit ještě jinak, lépe? Budu rád za jakýkoliv komentář

    Odpovědi

    17.9.2010 13:21 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Také se připojím k tazateli s prosbou o zkušenosti.
    frEon avatar 17.9.2010 13:55 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    ahoj, neco malo k polmum (zjednodusene). crm je vrstva, ktera vi, kde co ma bezet, dokaze se dozvedet v jakem je to stavu a pripadne zajistit aby se stala nejaka akce (napr. nekde neco vypnout a jinde zapnout). Drive byl tento kus softwaru soucasti projektu heartbeat ( http://linux-ha.org ). Crm se pak oddelilo od heartbeatu a prejmenovano na Pacemaker. A je vyvyjeno jako samostatny projekt. Vyhodou je, ze pacemaker funguje nejenom pod heartbeatem Duvod, proc se dokumentace na linux-ha zameruje i na crm (a s nim souvisejici soucasti hb) je pak zrejmy. Nedoporucuju podle ni postupovat pri nastavovani pacemakeru, ale pouzit dokumentaci, ktera je na clusterlabs (dost dobry pdfka tam maj).

    Resource agent je program (vetsinou skript), ktery umi zjistit stav, pripadne vypnout/zapnout, povysit na mastera (a naopak) atp. nejaky konkretni sluzby. Tyhle skripty najdes v /usr/lib/ocf/resource.d/provider/*. Pokud se v nich chces vrtat, doporucuju nejdriv prozkoumat /usr/lib/ocf/resource.d/pacemaker/Dummy, ten nedela nic uzitecneho, ale implementuje jednoduchy 2 stavovy (a funkcni) resourceagent, takze je idealni na prvnotni seznameni.

    Ocf je standart, ktery definuje jak se ma takovy resource agent navenek chovat (navratove hodnoty, povinne metody, atp) + par uzitecnych funkci.

    Tak nejak jsi to vlastne napsal i ty, takze jsi to pochopil spravne.

    S OpenAIS/Corosync nemam zkusenost, pouzivam, vsude kde to je treba, Heartbeat a fuguje to. Nicmene, doslechl jsem se, ze redhat zacina uprednostnovat OpenAis pred heartbeatem, takze je pravdepodobne, ze casem bude vyhodnejsi pouzivat ten (nebo uz snad je?).
    Talking about music is like dancing to architecture.
    17.9.2010 15:45 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Doporucil bych co se tyce zakladniho pochopeni jak to funguje atd. plus odkazy, ktere vas nasmeruji dal nektery z IBM redbooku: napr. zde
    Me k pochopeni problematiky hodne pomohl Achieving High Availability on Linux for System z with Linux-HA Release 2
    Je to sice pro system z, ale principy jsou v podstate stejne. Jsou zde i konkretni scenare (Apache, DNS, NFS atd.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.