abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Nová verze

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Komunita

    Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:00 | Nová verze

    Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 13:00 | Bezpečnostní upozornění

    Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:33 | Zajímavý software

    OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.4. 02:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 17:55 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:00 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (59%)
     (1%)
     (10%)
     (20%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 386 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?

    17.9.2010 01:03 VSi | skóre: 28
    HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Přečteno: 2282×
    Chystám se realizovat High Available cluster na linuxu. Jde mi jen o Xen virtuální servery - aby se spustily na záložním fyzickém stroji, pokud ten hlavní spadne. Replikaci dat bude řešit DRBD, což si ale Xen obhospodařuje sám, a cluster manager o tom nic nemusí vědět.

    V této oblasti evidentně proběhly značné změny, a různá HOWTO z různých období zmiňují pojmy: heartbeat, CRM, pacemaker, OCF, corosync, OpenAIS. Obvykle jsou starší kompletní návody už nepoužitelné. Celé to je pro moje potřeby asi až příliš komplexní, ale smířil jsem se s tím, že se v tom budu muset zorientovat.

    Jak jsem po dlouhém studiu, převážně na http://www.clusterlabs.org, pochopil aktuální situaci: Základem je pacemaker (dříve CRM), kde se konfigurují hlídané služby (v mém případě jen Xen). Ten ale neřeší komunikaci uzlů mezi sebou, na to je potřeba buď heartbeat (starší, méně perspektivní?) nebo Corosync (což je fork projektu OpenAIS). Do toho existuje dokumentace na http://linux-ha.org/doc/index.html, která se týká převážně nástroje heartbeat, ale zmíněné jsou i Resource Agents, což zase spadá pod pacemaker. Chci to udělat co nejjednodušším způsobem, protože půjde jen o 2 stroje a triviální hlídání několika Xen VM. Na fyzických strojích bude Debian squeeze.

    Pochopil jsem to správně? Je lepší využít heartbeat nebo Corosync? Nebo je možné to řešit ještě jinak, lépe? Budu rád za jakýkoliv komentář

    Odpovědi

    17.9.2010 13:21 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Také se připojím k tazateli s prosbou o zkušenosti.
    frEon avatar 17.9.2010 13:55 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    ahoj, neco malo k polmum (zjednodusene). crm je vrstva, ktera vi, kde co ma bezet, dokaze se dozvedet v jakem je to stavu a pripadne zajistit aby se stala nejaka akce (napr. nekde neco vypnout a jinde zapnout). Drive byl tento kus softwaru soucasti projektu heartbeat ( http://linux-ha.org ). Crm se pak oddelilo od heartbeatu a prejmenovano na Pacemaker. A je vyvyjeno jako samostatny projekt. Vyhodou je, ze pacemaker funguje nejenom pod heartbeatem Duvod, proc se dokumentace na linux-ha zameruje i na crm (a s nim souvisejici soucasti hb) je pak zrejmy. Nedoporucuju podle ni postupovat pri nastavovani pacemakeru, ale pouzit dokumentaci, ktera je na clusterlabs (dost dobry pdfka tam maj).

    Resource agent je program (vetsinou skript), ktery umi zjistit stav, pripadne vypnout/zapnout, povysit na mastera (a naopak) atp. nejaky konkretni sluzby. Tyhle skripty najdes v /usr/lib/ocf/resource.d/provider/*. Pokud se v nich chces vrtat, doporucuju nejdriv prozkoumat /usr/lib/ocf/resource.d/pacemaker/Dummy, ten nedela nic uzitecneho, ale implementuje jednoduchy 2 stavovy (a funkcni) resourceagent, takze je idealni na prvnotni seznameni.

    Ocf je standart, ktery definuje jak se ma takovy resource agent navenek chovat (navratove hodnoty, povinne metody, atp) + par uzitecnych funkci.

    Tak nejak jsi to vlastne napsal i ty, takze jsi to pochopil spravne.

    S OpenAIS/Corosync nemam zkusenost, pouzivam, vsude kde to je treba, Heartbeat a fuguje to. Nicmene, doslechl jsem se, ze redhat zacina uprednostnovat OpenAis pred heartbeatem, takze je pravdepodobne, ze casem bude vyhodnejsi pouzivat ten (nebo uz snad je?).
    Talking about music is like dancing to architecture.
    17.9.2010 15:45 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HA Cluster - heartbeat/pacemaker/corosync ?
    Doporucil bych co se tyce zakladniho pochopeni jak to funguje atd. plus odkazy, ktere vas nasmeruji dal nektery z IBM redbooku: napr. zde
    Me k pochopeni problematiky hodne pomohl Achieving High Availability on Linux for System z with Linux-HA Release 2
    Je to sice pro system z, ale principy jsou v podstate stejne. Jsou zde i konkretni scenare (Apache, DNS, NFS atd.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.