Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
zypper -y update
- viz man zypper
Vložit bys to měl do /etc/rc.local
nebo /etc/rc.d/rc.local
, ale na openSUSE je to prý s těmihle skripty nějaký zajímavý. Koukni se někde na wiki nebo prolez fóra. Určitě najdeš spoustu informací.
zypper -y update
- viz man zypper
Ten přepínač je už poměrně dlouho -n
, ne -y
. Váš odkaz totiž vede na manuálovou stránku z verze 10.2, zatímco tazatel má 11.3.
Vložit bys to měl do /etc/rc.local nebo /etc/rc.d/rc.local
Žádný z těch souborů na OpenSuSE není a /etc/init.d/boot.local také není moc šťastná volba, protože se spouští ještě před nastavením sítě.
ale na openSUSE je to prý s těmihle skripty nějaký zajímavý.
Záleží na tom, co považujete za "zajímavý" - co se dodržování LSB týká, je na tom OpenSuSE lépe než většina ostatních.
Automatické spouštění online update při startu systému není moc dobrý nápad, protože update jednak může trvat poměrně dlouho, jednak může k tomu, aby měl nějaký smysl, vyžadovat restart některých služeb. Extrémním případem je update jádra, který bez restartu systému způsobí, že vám nebude fungovat nic, co vyžaduje natažení nového modulu. To už bych si spíš dokázal představit automatické spouštění updatu při ukončování systému.
Pokud vám jde o spuštění pod normálním uživatelem bez nutnosti znalosti hesla roota, doporučoval bych spíš použití sudo
.
Viz sudoers(5)
, např.
mike ALL = /usr/bin/zypper update
Co se týká automatické aktualizace při vypínání, osobně bych do toho nešel, ale nejčistší řešení je napsat si na to skript do /etc/init.d
a do Required-Stop:
mu dát $network
Tiskni
Sdílej: