Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
mount -t nfs4 192.168.1.101:/home/martin/ /net/ -v
skoncilo to takto
mount.nfs4: mounting 192.168.1.101:/home/martin/ failed, reason given by server:
No such file or directory
skusil som zadať na pc
[root@archlinuxpc martin]# /etc/rc.d/rpcbind restart
:: Stopping rpcbind [DONE]
:: Starting rpcbind [DONE]
[root@archlinuxpc martin]# /etc/rc.d/nfs-common restart
:: Stopping rpc.idmapd daemon [FAIL]
:: Starting rpc.statd daemon [DONE]
:: Mounting pipefs filesystem [BUSY] :: Starting rpc.idmapd daemon [DONE]
[root@archlinuxpc martin]# /etc/rc.d/nfs-server restart
:: Stopping rpc.mountd daemon [FAIL]
:: Mounting nfsd filesystem [DONE]
:: Exporting all directories [BUSY] exportfs: /etc/exports [1]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export "192.168.1.0/24:/home/martin".
Assuming default behaviour ('no_subtree_check').
NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x
[DONE]
:: Starting rpc.nfsd daemon [BUSY] rpc.nfsd: writing fd to kernel failed: errno 111 (Connection refused)
rpc.nfsd: unable to set any sockets for nfsd
v /etc/hosts.allow
nfsd: ALL
rpcbind: ALL
mountd: ALL
swat: ALL
a /etc/hosts.deny je všetko zakomentovane
nastavenie /etc/exports notebooku
/home/martin 192.168.1.100(ro, root, no_squash,sync,no_subtree_check)
kontrola funkčnosti NFS servera na notebooku
#service nfsserver status
mountd running
statd running
nfsd running
Neviete kde mám chybu ? Kde som to skušal opačne, t.j nfs server na pc a klient na notebooku , všetko fungovalo. ďakujem za pomoc
Tiskni
Sdílej: