Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
netstat -natp
, myslím že může být port označen jako používaný ještě chvíli po ukončení aplikace, dá se k němu v aplikaci připojit s nějakým reuse flagem, už si nepamatuji detaily, ale u apache bych podobný problém nečekal.
/usr/sbin/httpd
, což je pravděpodobně Apache.
netstat -ltp
PID a urobiť cp /proc/PID/exe /tmp/foo
. Potom môžeš skusiť pozrieť do /tmp/foo
. Prehnať to cez strings, podhodiť to nejakému antivíru (človek nikdy nevie), atď. atď.
Je pravdou, že dobrý útočník, ktorý dostane root-a dokáže efektívne zahladiť stopy. Ale ak mám súdiť podľa toho čo stretávam vo Windows, tak sa s tým dnes už nikto nepára. Takže by som a priori nezahadzoval možnosť nejaké stopy na systéme nájsť. Treba si stanoviť priority. Či ide o to dostať systém do prevádzky - vtedy to treba restornúť z dobrého backup-u, resp. nainštalovať znova a nahrať užívateľské dáta z backupu, alebo ide o to dopátrať sa čo sa stalo - s tým sa dá stráviť veľa času, podľa toho, ako hlboko chceš ísť.
Ale to už je v tomto případě jedno, jestliže byl někdo schopný vytvořit uživatele, pak jedině čistá instalace ...A ještě by to chtělo najít chybu, aby za chvíli neskončil stejně. Podle mě to totiž nebude děravou PHP aplikací, protože PHP snad nikdo nespouští pod rootem, takže i kdyby stokrát chtělo, tak prostě uživatele nevyrobí. Takže bych tazateli doporučil dávat si velký pozor na služby běžící pod rootem, aby byly bezpečně nastavené, a případně bych měl podezření na kompromitaci hesla nebo SSH klíče.
123456
.
Pokial by to slo cez SSH, mal by vidiet v logoch kto a kedy sa tam prihlasuje, nie?Ne. Pokud měl roota, tak mohl log upravit nebo smazat. Tedy za předpokladu, že neloguješ na vzdálený stroj.
Tiskni
Sdílej: