Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
alias se1="ssh 10.0.0.1" alias se2="ssh 10.0.0.2" alias se3="ssh 10.0.0.3" alias se4="ssh 10.0.0.4" alias se5="ssh 10.0.0.5"Skript pro kopírování.
#!/bin/sh # Kopirovani .bashrc, .bash_profile a .ssh slozky na servery HOME=/home/$USER BR=$HOME/.bashrc BP=$HOME/.bash_profile SL=$HOME/serverlist.txt SH=$HOME/.ssh cd $HOME clear grep ssh $BR | awk '{ print $2}' | sed 's/="ssh//g' >$SL; while read server; do scp -r -p $BR $BP $SH $server:$HOME done <$SL exit 0Skript pokaždé u některých serverů vypíše hláškou:
ssh: se3: Name or service not known lost connectionRuční kopírování na jméno aliasu nejede, na IP adresu ano. Na servery, kde nemohu úspěšně použít scp pomocí aliasů, se s aliasy normálně přes SSH přihlásím. Napadá někoho, proč u některých serverů scp na jméno aliasu jede a u některých serverů ne? V /etc/hosts nemám definován žádný server, krom localhostu. Můžu kolektnout IP adresy místo názvů, ale rád bych to rozluštil. Díky za pomoc.
Řešení dotazu:
Alias v bashi funguje jako náhrada za příkaz, takže ho nemůžete použít někde uprostřed parametrů a doufat, že bude fungovat. Pokud chcete něco jako "aliasy pro ssh/scp", napište si do ~/.ssh/config
např.
Host abc Hostname www.abc.cz User root
a bude vám to fungovat i bez těch krkolomných konstrukcí.
Tiskni Sdílej: