Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Řešení dotazu:
1. Zapomeňte na eth0:0
, nepoužíváte-li jádro řady 2.0 nebo starší, žádné takové rozhraní v systému nemáte (i když si to možná myslíte).
2. V současných verzích ISC DHCP serveru už to neplatí, ale dříve bylo v případě, že jste měl více adres/rozsahů na jednom rozhraní, nutné uzavřít příslušné sekce subnet
do společné sekce shared-network
.
eth0
. eth0:0
je jenom simulace, kterou se ifconfig
pokouší to, co je skutečně v jádru, reprezentovat způsobem, který fungoval v jádrech 2.0 a starších. Z téhle simulace pak vznikají zmatení jako to v dotazu. Když se tazatel podívá pomocí příkazu ip
, jak má síť skutečně nakonfigurovanou, bude mu jasné, že se dhcp
pokoušel nakonfigurovat nesmyslně.
nejsem si jist tim, ze mate 100% pravdu, procetl jsem desitky wiki stranek venovanych NIC aliasingu a nemyslim si, ze by vsechny byly "mimo"
IP aliasing fungoval pouze v jádrech do řady 2.0 (možná dokonce právě jen v řadě 2.0), od řady 2.2 (leden 1999) se nic nekomplikuje virtuálními rozhraními, ale rozhraní má seznam IP adres, do které přidáváte a ze kterého odebíráte položky.
btw: eth0:0 lze normalne nahodit, tzn. ze jadro o nem musi vedet, nemam pravdu?
Ne, bez jádra opravdu síťové rozhraní nevytvoříte. To, co vám tvrdí (téměř 12 let) obsolentní příkaz ifconfig
, je fikce, která nemá s realitou nic společného. Jeho používáním si pouze zaděláváte na problémy podobné tomu, který popisujete v dotazu.
Tiskni Sdílej: