Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Řešení dotazu:
1. Zapomeňte na eth0:0
, nepoužíváte-li jádro řady 2.0 nebo starší, žádné takové rozhraní v systému nemáte (i když si to možná myslíte).
2. V současných verzích ISC DHCP serveru už to neplatí, ale dříve bylo v případě, že jste měl více adres/rozsahů na jednom rozhraní, nutné uzavřít příslušné sekce subnet
do společné sekce shared-network
.
eth0
. eth0:0
je jenom simulace, kterou se ifconfig
pokouší to, co je skutečně v jádru, reprezentovat způsobem, který fungoval v jádrech 2.0 a starších. Z téhle simulace pak vznikají zmatení jako to v dotazu. Když se tazatel podívá pomocí příkazu ip
, jak má síť skutečně nakonfigurovanou, bude mu jasné, že se dhcp
pokoušel nakonfigurovat nesmyslně.
nejsem si jist tim, ze mate 100% pravdu, procetl jsem desitky wiki stranek venovanych NIC aliasingu a nemyslim si, ze by vsechny byly "mimo"
IP aliasing fungoval pouze v jádrech do řady 2.0 (možná dokonce právě jen v řadě 2.0), od řady 2.2 (leden 1999) se nic nekomplikuje virtuálními rozhraními, ale rozhraní má seznam IP adres, do které přidáváte a ze kterého odebíráte položky.
btw: eth0:0 lze normalne nahodit, tzn. ze jadro o nem musi vedet, nemam pravdu?
Ne, bez jádra opravdu síťové rozhraní nevytvoříte. To, co vám tvrdí (téměř 12 let) obsolentní příkaz ifconfig
, je fikce, která nemá s realitou nic společného. Jeho používáním si pouze zaděláváte na problémy podobné tomu, který popisujete v dotazu.
Tiskni
Sdílej: