Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
IKEA představila 3 senzory pro chytrou domácnost: senzor na dveře a okna PARASOLL, bezdrátový pohybový senzor VALLHORN a senzor úniku vody BADRING. Budou kompatibilní s Home Assistant?
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 13.0.0. Přehled novinek v oznámení.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.23.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidána byla podpora pro velkoobjemové datové zprávy (VoDZ) a pro typy datových schránek PFO_ARCH, PFO_AIAT a PFO_AZI. Další novinkou je pamatování velikosti dialogových oken, pozice ovládacích prvků, šířek sloupců a řazení položek
… více »Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 5.20. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (13.0.4) a Thunderbird (115.5), opravuje několik chyb.
Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
man ld.so
, man ldconfig
.
%post -p /sbin/ldconfig
a %postun -p /sbin/ldconfig
. Takže systém si nově nainstalovaných knihoven nevšímá.
make DESTDIR=adresář
(uvnitř spec typicky $RPM_BUILD_ROOT
), pokud to program podporuje, a pak v %files
vypsat nainstalované soubory a adresáře. Checkinstall dělá občas fatální chyby, které končí nefunkčním systémem. Rpm soubory by se měly vyrábět ze spec souborů pomocí rpmbuildu.
"Zmíněné volání ldconfig by mělo být ve spec souboru. Pokud tam není, je to u sdílených knihoven chyba, a je pak nutné pouštět ldconfig ručně (pod superuživatelem)."Znamena to, ze niekde v suboroch toho Mythtv, by toto volanie malo byt? A pokial nie je, tak ho spustim pouzitim #%post -p /sbin/ldconfig a # %postun -p /sbin/ldconfig, takto ako to je napisane? To druhe asi otvorime v inom vlakne. Na to musim asi otvorit knihu a nieco si najprv precitat
%post -p /sbin/ldconfig
není příkaz, je to řádek do spec souboru pro vytvoření rpm balíčku, který zajistí, aby se to zavolalo po instalaci. Z příkazové řádky se volá pouze ldconfig
.
Na stránkách openSUSE existoval podrobný balíkářský manuál, ale nějak ho nemohu najít. Pokusím se zjistit, kam zmizel.
U mythtv je rozumné začít s existujícím spec souborem již existujícího balíčku. Předpokládám, že na Packmanu se najde. Checkinstall je ta nejhorší cesta k balíčku – výsledek je po instalaci na další stroj často nefunkční, občas rozbije celý systém natolik, že ani nejde nastartovat. To už je lepší používat přímo make install
a make uninstall
.
Tiskni
Sdílej: