Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím, v gentoo mam následující konfiguraci ...
# cat /etc/conf.d/net config_eth0=("10.10.0.20/24" "192.168.0.20/24" "169.254.255.244/25")Pak jsem přidal IP adresu z jiného rozsahu, dal routu na bránu z toho nového rozsahu ... a viděl odchozí adresu 10.10.0.20 ... je tohle normální? Kernel 2.6.35x ... Takže jsem odebral komplet adresaci, přidal požadovaný stav a už ok ... ale tohle jsem ještě neviděl
Řešení dotazu:
Natování žádné. Jednalo se o udp a aplikaci přes wine.
Jedna poznámka: Co do velikosti čísel nebyla použitá aktuální odchozí IP adresa nejnižší.
No, neperu se ... já si teď nejsem jistej, zda jsem tu aplikaci shodil úplně a jestli i tak nezůstalo něco žít ... zlobila mne wifina, přepojil jsme se na ethernet, z konfiguráku se natáhly rozsahy (defaultku tam nemam zadanou), přidal jsem statickou adresu z rozsahu brány, defaultku na bránu ... chvíli jsem koukal, že se na destination nedostanu, pak v tcpdumpu vidim špatnou zdrojovou adresu, byla to ta první ze seznamu v konfiguráku. Tak nevim, čim to bylo ... zkusmo jsem procházel googlem, nikde jsem nenašel nic, asi budu muset vejrat do zdrojáků kernelu (?).
Ten předchozí záznam RT byl na ten samej hop, na wifi adsl modem ... občas se mi kouše, tak jsem v nouzi vypnul wifinu a jel přes ethernet.
ip route
vypise zdojovou adresu pro dane zarizeni. Aplikace na to nema vliv, to si urcuje system sam v routovaci tabulce.
No dobrá, ale co když máte 4 IP adresy ze 4 rozsahů na jednom interfejsu? Ani si nejsem jistej, jak se v linuxu, zda vůbec, realizuje routovací a forwardovací tabulka, jako je třeba na nějakym enterprise routeru?
Původně jsem jel přes wifi. Když modem zablb, odebral jsem modul pro wifinu, na modemu vypnul wifi, připojil se na ethernetem, přidal adresu z rozsahu modemu a routu na modem ... a pak jsem právě měl smůlu, wine a Šturmovik posílaly udp pakety se zdrojovou adresou mimo rozsahu modem. Modem je de facto tupej Linksys, umí jen něco a diagnostika, countery apod. nevidět.
Tak teď zpětně koukam, co se to asi dělo.
Když odeberu modul, tak přece je routování pryč. Odchozí spojení šlo pořád z rozsahu 10.0.0.0/8, jen z jiného céčka. na tom wifi adsl modemu je nat, takže zpět by data došly vždycky.
Začíná v tom být trochu zmatek, tak se to pokusím trochu urovnat:
ping
má k tomuto účelu přepínač -I
).src
příkazu ip route
. Neučiní-li tak, určí se podle následujících pravidel:secondary
(což je obvykle ta, která byla přidána jako první).V situaci, kterou popisuje tazatel, se mi jako nejpravděpodobnější jeví, že šlo o nějaké spojení (flow), které už existovalo před změnou, takže i po změně používalo stejnou zdrojovou adresu jako dosud.
Tiskni
Sdílej: