Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Další věc je, že mám ten Windows jen OEM. Takže nevím jestli je legální používat jej ve virtualizaci.
No a ta OEM verze Windows XP je přece aktivovaná na nějaký kus hardware a pokud použiju VirtualBox, tak ten má zase jiný hardware ne?
d. Pouţití s technologiemi virtualizace. Software instalovaný v licencovaném počítači nesmíte pouţít v rámci virtuálního (nebo jinak emulovaného) hardwarového systému.(PDF: LICENČNÍ PODMÍNKY PRO SOFTWARE SPOLEČNOSTI MICROSOFT WINDOWS 7 STARTER, PDF má rozbitý font, je to OEM)
pretože tieto virtuálne stroje zvyknú mať problém s uvolňovaním pamate a po reštarte sa mi zdá byť systém rýchlejší.To je fakt jen pocit.. A cos psal o unity a podobných věcech.. to má samosebou i Virtualbox.. A pokud používá debian, a nemá problém s tím, že ten Vbox nebude úplně svobodný, může použít repozitář přímo od oracle a tím si zajistit aktuální verzi pokaždé když vyjde nová. Mám Virtualbox na debianu lennym, ve virtuálu XP sp3 a práce na obou systémech je bezproblémová... U VMware playeru jsem měl vyšší load (se stejným strojem ve virtuálce)..
Nastavte si ve virtualnim systemu rozliseni obrazovky tak jak mate rozliseni Vaseho monitoru a budete mit obraz pres celou obrazovku.
Pokud to nepujde tak potrebujete nainstalit pridavky pro hosta.
Pokud ma OS jen textove rozhrani (Linuxovy) tak je treba pri bootu predhodit jine nastaveni VGA aby odpovidalo rozliseni monitoru.
Jde to taky, ale bude treba nainstalit pridavky pro hosta. Jinak pokud je hostitel nejaka distribuce Linuxu tak v nem rozjedte Sambu. Nezapomente na spravne nastaveni virtualniho sitoveho adapteru.
>>> VMWare také není špatný, ale free je jen player, čož pro Váš účel asi nevadí (lze spustit jen jeden virt. stroj).
Ve Vmware playeru lze spustit libovolne virt. stroju ktere tam lze i plnohodnotne vytvorit. Mluvim o poslednich verzi tzn 3.1.2 ktera ma krom snimkovani, pokrocileho sitoveho mamagementu a spravy teamu vse jak placeny Vmware workstation.
Vyhodou je ze na netu najdete spoustu projektu kde jsou ke stazeni jiz pripravene virt systemy pro Vmware.
Lze je vsak provozovat i ve Virtualboxu pri trose citu s jeho nastavenim.
Budete-li mit nejake patalie se siti tak mrknite do meho blogu neb je tam reseni.
Propad vykonu je podle toho zda CPU podporuje virtualizaci a pokud ano tak je treba ji zapnout v BIOSu kde implicitne je zakazana.
Pokud podpora je tak prakticky nepoznate zadny propad vykonu.
Virtualbox je navic v cestine a pripadne mi malinko rychlejsi obzvlaste co se tyce jeho GUI
Vmware i Virtualbox jeste umoznuji instalovat tzv pridavky pro hosta jez jeste zlepsi podporu behu virtualniho systemu. Tyto pridavky jsou k dispozici pro windows i Linux dis
Treba tohle jsem jednou radil znamemu co potreboval zprovoznit redakcni system. Dost dobra vec obzvlaste pro toho, kdo se nevyzna ve zprovozneni cele technologie a chce jen tvorit. System nastartuje do takoveto podoby. Mne z toho nejvice zaujal projekt mediawiki. Jinak je toho docela dost hotoveho a predpripraveneho.
Vmware player v soucasne verzi vypada takto:
Tusimze tak jak pisete to bylo jeste ve verzi 2** a kdyz se player spustil ikonou na plose tak system jen zobrazil dialog k vyberu vmx souboru.
Bylo mozne spustit opravdu jen jeden virt. stroj.
Nic se tam nedalo nastavit. Dnes lze nastavit vsechny vlastnosti virtualniho hardwaru. Holt konkurence v podobe Virtualboxu udelala svoje.
dodatek k legalnosti. V nasi legislative plati, ze musis mit doklad od porizeni systemu. Pokud jsou to OEM Win ke stroji, myslim si, ze EULA by to zakazovat nemusela, kazdopadne osobne bych zavolal na infolinku MS a zeptal se jich. Co se tyce volani, naprosto bez problemu, posledne jsem zjistoval downgrade OS (pry staci, ze na stoj 1 nainstalujes napr XP, ktere mas legalne u stroje 2 s prislusnym klicem a pouze dokladujes, ze mas ke stoji 1 koupeny Visty).
Tiskni
Sdílej: