abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Co je to řadič?

    20.11.2010 12:42 jindra
    Co je to řadič?
    Přečteno: 885×
    Nevíte někdo co přesně je v Linuxu řadič? Mám třeba čtečku paměťových karet, která má jeden čip, který se stará o komunikaci přes USB a zápis na kartu. Ale je to čip nebo chipset a nebo řadič a nebo je řadič software v Linuxovém jádře?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    20.11.2010 13:36 martyone | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Mě by na začátek zajímalo, jakým historickým omylem se to stalo, že má čeština slova jako „řadič” nebo „ředitel”. Oba dva případy pěkné nesmysly. :-) Ředitel nic neředí ale řídí. A stejné je to v případě řadiče, který nic neřadí. Řadič tedy řídí, „stará se” – abych Vás parafrázoval – třeba o tu „komunikaci přes USB” (ať na jedné nebo druhé straně kabelu) nebo o „zápis na kartu”. Takže v uvedeném přikladě můžete těch řidičů (viz angl. controller) nalézt rovnou celou řadu. Některé z nich mohou být implementovány jako hardwarové, jiné jako softwarové – o těch se pak spíše mluví jako o „ovladačích” (angl. driver).
    20.11.2010 14:19 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Myslím, že namáte tak zcela pravdu. Řadiče v původním významu skutečně "zařazovaly" příslušná zařízení do obslužné fronty. Jinak anglické driver je v primárním významu řidič (např automobilu) a control znamená ovládat. Controller je dozorce. Takže by to bylo naopak, než jste napsal. Ale není, protože významová pole těchto slov se překrývají. Raději bych se držel ustáleného controller jako řadič (hw) a device driver jako ovladač (sw)
    21.11.2010 13:05 Robert | skóre: 16 | blog: zabak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    20.11.2010 14:08 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Řadič je hardware, s Linuxem (OS) to nijak nesouvisí. Čipu na čtečce bych řadič neřekl (i když možná ano); USB řadič je tvořen nějakým čipem na desce nebo na rozšiřijící kartě. Dnes bude spíše součástí chipsetu ("čipové sady"), což je několik elektronických součástek na motherboardu, spojujících mnoho zařízení (řadiče disků, různých typů portů, audio, video) v několika málo čipech (southbridge). Software, které ovládá řadič se jmenuje "ovladač zařízení" (device driver). V linuxu je součástí jádra, většinou jako modul, který se zavede v případě potřeby/přítomnosti fyzického zařízení automaticky.
    20.11.2010 20:39 jindra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Aha už to chápu. Takže řadič (controller) je fyzická součástka neboli taky čip, která může být částí nějakého většího množství součástek - čipové sady (chipset). Ta se připojí k počítači na sběrnici (bus) a přerušením se řekne Linuxovému jádru, že se připojilo nové zařízení (device). Linuxové jádro nějak pozná, že má načíst softwarový ovladač zařízení (device driver) neboli taky modul a spustit jej, aby ošéfovával připojené zařízení.

    Docela logické. Ale jak Linux pozná, že má načíst konkrétní ovladač/modul a nebo ten modul už musí být načtený předem?

    20.11.2010 22:17 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Moduly se kdysi opravdu načítaly natvrdo podle údajů zjištěných při instalaci nebo nástrojem "kudzu", viz README:
    kudzu is the hardware autodetection & configuration tool, originally
    introduced in Red Hat Linux 6.1. Formerly, it detected changes in the
    system's hardware configuration, and gave the option of configuring
    added or removed devices.
    
    Později se tato - velmi důležitá - část linuxu dost často měnila, viz man hald:
    hald  is  a  daemon  that maintains a database of the devices connected to the system system in real-time.
    
    Dnes se o to stará udevd a udev:
    udev provides a dynamic device directory containing only the files for actually present devices.
    It creates or removes device node files in the /dev directory, or it renames network interfaces.
    Například u USB zařízení to pozná tak, že zařízení oznámí specifický kód produktu (a kód výrobce), to je součást specifikace USB, a systém si podle toho v databázi najde příslušný ovladač a zavede ho. Jak je tomu u jiných sběrnic než USB nevím, ale patrně to chce nějakou magii.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.