abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | IT novinky

    Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:33 | IT novinky

    V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.5. 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 607 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Co je to řadič?

    20.11.2010 12:42 jindra
    Co je to řadič?
    Přečteno: 893×
    Nevíte někdo co přesně je v Linuxu řadič? Mám třeba čtečku paměťových karet, která má jeden čip, který se stará o komunikaci přes USB a zápis na kartu. Ale je to čip nebo chipset a nebo řadič a nebo je řadič software v Linuxovém jádře?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    20.11.2010 13:36 martyone | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Mě by na začátek zajímalo, jakým historickým omylem se to stalo, že má čeština slova jako „řadič” nebo „ředitel”. Oba dva případy pěkné nesmysly. :-) Ředitel nic neředí ale řídí. A stejné je to v případě řadiče, který nic neřadí. Řadič tedy řídí, „stará se” – abych Vás parafrázoval – třeba o tu „komunikaci přes USB” (ať na jedné nebo druhé straně kabelu) nebo o „zápis na kartu”. Takže v uvedeném přikladě můžete těch řidičů (viz angl. controller) nalézt rovnou celou řadu. Některé z nich mohou být implementovány jako hardwarové, jiné jako softwarové – o těch se pak spíše mluví jako o „ovladačích” (angl. driver).
    20.11.2010 14:19 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Myslím, že namáte tak zcela pravdu. Řadiče v původním významu skutečně "zařazovaly" příslušná zařízení do obslužné fronty. Jinak anglické driver je v primárním významu řidič (např automobilu) a control znamená ovládat. Controller je dozorce. Takže by to bylo naopak, než jste napsal. Ale není, protože významová pole těchto slov se překrývají. Raději bych se držel ustáleného controller jako řadič (hw) a device driver jako ovladač (sw)
    21.11.2010 13:05 Robert | skóre: 16 | blog: zabak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    20.11.2010 14:08 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Řadič je hardware, s Linuxem (OS) to nijak nesouvisí. Čipu na čtečce bych řadič neřekl (i když možná ano); USB řadič je tvořen nějakým čipem na desce nebo na rozšiřijící kartě. Dnes bude spíše součástí chipsetu ("čipové sady"), což je několik elektronických součástek na motherboardu, spojujících mnoho zařízení (řadiče disků, různých typů portů, audio, video) v několika málo čipech (southbridge). Software, které ovládá řadič se jmenuje "ovladač zařízení" (device driver). V linuxu je součástí jádra, většinou jako modul, který se zavede v případě potřeby/přítomnosti fyzického zařízení automaticky.
    20.11.2010 20:39 jindra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Aha už to chápu. Takže řadič (controller) je fyzická součástka neboli taky čip, která může být částí nějakého většího množství součástek - čipové sady (chipset). Ta se připojí k počítači na sběrnici (bus) a přerušením se řekne Linuxovému jádru, že se připojilo nové zařízení (device). Linuxové jádro nějak pozná, že má načíst softwarový ovladač zařízení (device driver) neboli taky modul a spustit jej, aby ošéfovával připojené zařízení.

    Docela logické. Ale jak Linux pozná, že má načíst konkrétní ovladač/modul a nebo ten modul už musí být načtený předem?

    20.11.2010 22:17 karrol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je to řadič?
    Moduly se kdysi opravdu načítaly natvrdo podle údajů zjištěných při instalaci nebo nástrojem "kudzu", viz README:
    kudzu is the hardware autodetection & configuration tool, originally
    introduced in Red Hat Linux 6.1. Formerly, it detected changes in the
    system's hardware configuration, and gave the option of configuring
    added or removed devices.
    
    Později se tato - velmi důležitá - část linuxu dost často měnila, viz man hald:
    hald  is  a  daemon  that maintains a database of the devices connected to the system system in real-time.
    
    Dnes se o to stará udevd a udev:
    udev provides a dynamic device directory containing only the files for actually present devices.
    It creates or removes device node files in the /dev directory, or it renames network interfaces.
    Například u USB zařízení to pozná tak, že zařízení oznámí specifický kód produktu (a kód výrobce), to je součást specifikace USB, a systém si podle toho v databázi najde příslušný ovladač a zavede ho. Jak je tomu u jiných sběrnic než USB nevím, ale patrně to chce nějakou magii.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.