abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Distribuce dat po síti, distribuované FS nevyhovují.

    Heron avatar 4.12.2010 19:57 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Distribuce dat po síti, distribuované FS nevyhovují.
    Přečteno: 249×
    Ahoj

    Potřeboval bych program na automatickou distribuci a ukládání dat po síti.

    Jak si to představuji:

    * Na slave serverech (bude jich více, to je klíčové) bude nakonfigurován nějaký diskový prostor, který tento server chce poskytovat. Slave se po síti (gigabit) připojí na master server. Slave servery se mohou kdykoliv odpojovat a připojovat.

    * Na masteru se pak nadefinuje, která data se uloží na sítové uzly a také redundance (data pak budou uložena na více uzlech současně).

    Master bude linux, uzel může být cokoliv (především Windows). Distribuované systémy souborů tak odpadají. Bylo by dobré, kdyby data na uzlech byla normálně viditelná jako běžné soubory (read-only).

    To zadání celkem dobře pasuje na nějaký torrent systém. Požadavek ovšem je centralizované ovládání z linuxového masteru. A také synchronizace dat v případě jejich změny na masteru.

    Pochopitelně není nic těžkého si to napsat sám, ale rád bych znal, jestli něco takového již neexistuje.

    K čemu to má sloužit je asi jasné. Dat je moc, na jeden server se sice vlezou, ale ne tak, aby se dala centrálně zálohovat. Proto bych rád uložit méně kritická (ale za to velká) data také na desktopové počítače. Každý má pod stolem desktop s hafo diskama, diskového prostoru je tedy hodně, ale je velmi špatně využívaný. Ušetřily by se disky a data by byla v bezpečí.

    V případě vyhoření serveru by tak data byla k disposici na síti. Rychlost obnovy dat na serveru po výpadku v tomto případě není kritická.

    Odpovědi

    4.12.2010 21:39 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce dat po síti, distribuované FS nevyhovují.
    v čem nevyhovuje mountovat ty slave servery přes nfs a normálně tam ta data kopírovat v době kdy jsou online?
    Heron avatar 4.12.2010 22:04 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuce dat po síti, distribuované FS nevyhovují.
    Já někde psal, že to nevyhovuje? ;-) No, mount přes SMB (jsou tam widle, takže NFS bohužel ne) mě také napadl, ale touto cestou jít nechci. Ono to směřuje spíše na něco jako rsync.

    Nakonec, první polovina programu už je hotová (zjištění seznamu souborů a ověření integrity dat pomocí SHA-512 už máme hotovou, dopsat synchronizační část je hračka, ale nechtěl jsem znovu objevovat kolo).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.