Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Co vypíše
echo $PATH
?
/bin:/usr/bin:/usr/X11R6/bin:/usr/local/bin
# /etc/profile: system-wide .profile file for the Bourne shell (sh(1)) # and Bourne compatible shells (bash(1), ksh(1), ash(1), ...). if [ "`id -u`" -eq 0 ]; then PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin" else PATH="/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/games:/sbin" fi if [ "$PS1" ]; then if [ "$BASH" ]; then PS1='\u@\h:\w\$ ' else if [ "`id -u`" -eq 0 ]; then PS1='# ' else PS1='$ ' fi fi fi export PATH umask 022Jsou v /sbin a v konfiguráku jsou zapsaný, ale nefrčí to a $PATH vypíše něco jiného. Zkoušel jsem nejdříve znovu přihlásit root a taky restart a pořád nic. Kde je zakpaný pes?
Tak po dvou letech otevírám znovu téma, protože se mi to stalo i na druhém stroji. Na prvním stroji jsem to tehdy nevyřešil.
Normálně jsem instaloval přes správce balíků Synaptic nějakou aplikaci. Vše dělám přes vzdáleno plochu. Jenže ona mi padla. Když teď chci cokoliv instaloval dalšího, tak mi ho vyhodí chybu viz. v prvním příspěvku. Tedy to samé co se stalo před dvěma lety. Jelikož za ty dva roky jsem nabral nějaké zkušenosti, tak jsem si již do PATH zpět dopsal potřebné proměnné. Samozřejmě tam mám jak /sbin, /usr/local/sbin, usr/sbin. V terminálu mi to echo $PATH vypíše. Vše dělám přes root. Z nepochopitelných důvodů tyto proměnné prostě zmizeli. Nevím proč to ten dpkg dělá.
Po přidání PATH ale problém stejný. přitom uvedené soubory jsou v /sbin a práva k němu root má. Tak kde je sakra problém??
Debian squeeze
Díky za rady.
Mám ještě poznatek. Pokud vytvořím na určité sooubory linky a dám je třeba do /usr/bin, tak dpkg normálně funguje. On prostě dpkg nemá proměnnou na /sbin. Odkud dpkg bere proměnné?
Tiskni
Sdílej: