OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Mám takový problém. Musím napsat semestrálku, aby fungovala v Linuxu. Tak jsem si nainstaloval Ubuntu 10.10 a jsem v něm tedy lama, páč jsem jej používal maximálně na chvilku ve škole.
Mám problém s fungováním vlastního programu v C. Je to program, který učitel předváděl ve škole a fungoval. Tam jedou Debianu, verzi neznám. Doma mi ale při připojení Klienta nahlásí:
a skončí. Zdrojáky serveru i klienta jsem přiložil. Zkoušel jsem to projet i valgrinem:
Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
Server ceka na spojeni...
Pripojen klient 127.0.0.1
Server ceka na spojeni...
Klient poslal = �
Server odesila = �
==20534==
==20534== HEAP SUMMARY:
==20534== in use at exit: 0 bytes in 0 blocks
==20534== total heap usage: 0 allocs, 0 frees, 0 bytes allocated
==20534==
==20534== All heap blocks were freed -- no leaks are possible
==20534==
==20534== For counts of detected and suppressed errors, rerun with: -v
==20534== ERROR SUMMARY: 0 errors from 0 contexts (suppressed: 4 from 4)
Tedy v paměti to není. Jde o velice triviální prográmek, který jen navazuje spojení a pošle jeden znak. Chci na tom udělat tu semestrálku, ale potřebuji, aby se mi data posílali.
Narazil jsem tam na pár problémů, které by ale segfault způsobit neměly:
<arpa/inet.h>
(nechápu, jak vám s implicitní deklarací inet_ntoa()
mohl jít tcp-fork.c
vůbec přeložit)client_len
a server_len
mají být typu socklen_t
, ne int
Větší problém vidím v tom, že skoro nikde nekontrolujete návratové hodnoty funkcí. Přinejmenším u syscallu accept()
byste to ale udělat měl, protože může být přerušen signálem a pak vrací -1.
Bez informace, kde přesně k tomu problému dochází (viz první odpověď) se ale dál nepohneme.
Tiskni
Sdílej: