Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Dobrý den,
pokud nepotřebujete běh serveru v celém čase, zkuste zauvažovat na zprovoznění WakeOnLan (WoL), kdy byste zapínal server jen tehdy, když by byl potřeba. Je to takový "server" na požadavek, žádná 24/7 mašina.
V tomto případě by pak byl server probouzen podle potřeby, tedy pokud by někdo vyžadoval přístup, probudil by jej a pak na něm pracoval. Popřípadě to můžete zkombinovat s provozními časy, v nichž server pojede a pak bude vypnut a bude čekat na probuzení uživatele.
Pokud toto řešení pro Vás není vhodné, podtaktovávejte procesor a využívejte úsporných technologií procesorů AMD a Intel a to Intel EIST a AMD Cool and Quiet (CnQ). Případně si naskriptujte, že po přihlášení určitého uživatele se procesor přepne do stavu, v němž je na plné frekvenci a v době, kdy ten určitý uživatel není přihlášen, aby byl v podtaktovaném stavu, s vypnutými komponentami.
Na linuxu již nějakou dobu nepracuji, nicméně toto by mělo stále fungovat (pokud se to nezměnilo).
Jsou tam stavy jako "ondemand", což je režim, kdy jede procesor "naplno" v době požadovaného vyššího výkonu. Případně nastavit powersave v době, kdy PC nepoužíváte (aby Vám to nevylítlo při ondemand na vyšší takty, pokud by se objevila aplikace, která by měla potřebu vyššího výkonu).
Škoda jen, že Vám to WoL nefunguje.
Tiskni Sdílej: