Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dobrý den,
pokud nepotřebujete běh serveru v celém čase, zkuste zauvažovat na zprovoznění WakeOnLan (WoL), kdy byste zapínal server jen tehdy, když by byl potřeba. Je to takový "server" na požadavek, žádná 24/7 mašina.
V tomto případě by pak byl server probouzen podle potřeby, tedy pokud by někdo vyžadoval přístup, probudil by jej a pak na něm pracoval. Popřípadě to můžete zkombinovat s provozními časy, v nichž server pojede a pak bude vypnut a bude čekat na probuzení uživatele.
Pokud toto řešení pro Vás není vhodné, podtaktovávejte procesor a využívejte úsporných technologií procesorů AMD a Intel a to Intel EIST a AMD Cool and Quiet (CnQ). Případně si naskriptujte, že po přihlášení určitého uživatele se procesor přepne do stavu, v němž je na plné frekvenci a v době, kdy ten určitý uživatel není přihlášen, aby byl v podtaktovaném stavu, s vypnutými komponentami.
Na linuxu již nějakou dobu nepracuji, nicméně toto by mělo stále fungovat (pokud se to nezměnilo).
Jsou tam stavy jako "ondemand", což je režim, kdy jede procesor "naplno" v době požadovaného vyššího výkonu. Případně nastavit powersave v době, kdy PC nepoužíváte (aby Vám to nevylítlo při ondemand na vyšší takty, pokud by se objevila aplikace, která by měla potřebu vyššího výkonu).
Škoda jen, že Vám to WoL nefunguje.
Tiskni
Sdílej: