Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Zdar a sílu,
mám na netbooku (Asus Eee PC 1000HE) MeeGo 1.1, jenže po dobu zkouškového by se mi tam hodilo něco normálnějšího. Co byste mi doporučili?
Chci tam akorát něco (Evince/Okular/...) na prohlížení PDF, webový prohlížeč, hudební přehrávač i s kodeky, Python 3, funkční správu napájení a připojení na eduroam -- bez přílišného vynaložení energie (tj. do půl hodiny se to nainstaluje a pak do čtvrt hodiny doinstaluju potřebný software, pětkrát kliknu a bude to fungovat).
Řešení dotazu:
yum remove 'abrt*'
SELinux se dá vypnout v /etc/selinux/config.
Není ale určitě normální, že furt otravují.
wvdial
.
qemu -hda soubor.img
na ten obraz než ho naddčkuješ a potom qemu -hda /dev/horalka
na tu flashku.
Qemu tu teď nemám.Má pár mega, to by snad mohlo i po tvé lince prolézt…
Ten obraz Knoppixu, který jsem si stáhl, byl poškozený. WTF?Blbá linka… rsync se pokusí přenést poškozené části souboru znovu.
Teď se mi snad podaří hodit tam aspoň to Ubuntu LTS a budu rád, že budu rád.Debianí distribuce jdou instalovat i bez flashky, jenom ze stávajícího systému -
debootstrap
. Takhle jsem dostal Debian na své EEE.
V nouzi zkoušim Knoppix, podle asi recenze by moh makat?
Aneb nevim, co od toho čekáš. Kdysi jsem bylunešenej quantianem, z flashky by mělo jít bootovat i tam nahrávat konfigurace, šlo to nainstalovat. Při uspání jde flashku odpojit a jde se.
Tiskni
Sdílej: