Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Pokud si dobře vzpomínám, tak přesměrování paralelního portu do tiskové fronty v Dosemu je řešeno tak, že když po nějakou dobou aplikace zapisuje do portu, tak se data, tak jak jsou, posílají do fronty jako jedna úloha. Je tam (možná nastavitelný) časový limit, kdy se tisková data považují za dokončená.
V podstatě máte tři možnosti:
Sehnat ovladač na tiskárnu do dosové aplikace a tiskovou frontu nastavit jako binárně transparentní (vyřadit všechny filtry). Pochybuji ale, že v té době nějaké USB existovalo. V DOSu na to ani žádné rozhraní.
Nastavit v aplikaci neformátovaný výstup (čistý text). Buď jej filtr v tiskové frontě správně pochopí a převede do jazyku tiskárny, nebo budete muset zařadit nějaký jednoduchý filtr (například iconv a paps).
Vybrat v aplikaci výstup do takové tiskárny, jejíž jazyk znáte a dokážete si napsat/sehnat konvertor do něčeho rozumnějšího. Možná že ghostscript umí jazyk PCL (tiskárny Hewlett Packard) i jako vstup. Jazyk Epsonu ESC/P2 taky není příliš složitý.
Problém ale může být v tom, že se aplikace může chtít s tiskárnou bavit obousměrně. Některé tiskové jazyky umožňují takto číst svoje nastavení, či hlásí úspěch určitých příkazů.
Tiskni
Sdílej: