Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ahoj, už jsem se zde jednou ptal, ale asi jsem byl moc konkrétní, tak mi to smazali (pravděpodobně "značky")...
snažím se udělat identickou kopii už běžícího serveru (resp. "přesunout" server zde to ČR kvůli lepší konektivitě), ale celkem se s tím trápím... zkoušel jsem:
pomocí scp
překopírovat celou strukturu serveru → kopíroval jsem to s právy roota (abych mohl kopírovat úplně všechny soubory najednou), ale ve výsledku jsem měl sice kompletní strukturu, ale všude byl ownerem root (a všude nastavovat rwx pro všechny se mi moc nechce )
díky za všechny rady a nápady
Řešení dotazu:
Vsechno krome souboru, s kteryma se pracuje zkopirovat pomoci TAR a mas to, delal jsem to uz mockrat a vzdycky to klaplo (jeste je dobry si udelat vypis nainstalovanych baliku). Muzes "zatarovat i /etc...". Kde je problem?
fajn, teď asi budu za úplnou lamu ( ), ale které složky mi stačí přenést, abych dostal stejné balíky, stejné db, stejná data? ..stačí /etc, /usr a /var ?
díky
(problém byl v tom, že mě to nenapadlo použít i na /etc a hlavně na /usr - musel jsem překopat některé zdrojáky djanga, atp...)
jen bych upozornil, na složku /etc/network/ - chvíli jsem váhal, proč se mi nejde přes SSH připojit ) (přepsaly se mi statické IP nového serveru za ty původní kdesi v USA
)
Tiskni
Sdílej: