Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Ahoj, důležité je co máš přesně za model notebooku, z toho vyčteme více a snad nás to nasměruje, kudy dál.
/sys/class/power_supply/BAT0/
.
Jsem začátečník a tak nevím co tam mám hledat.Já tam mám zajímavé soubory jako
current_now charge_now voltage_nowve kterých je aktuální stav akumulátoru.
Nyní nejsem u svého počítače, ale připojil jsem se ke svému soukromému serveru, kde mám téže linux a ubuntu...Server asi nebude mít akumulátor…
Pokud tam ten adresář není, je možné že je chyba v konfiguraci jádra - ovšem o tom pochybuju.Ubuntu má extra jádro pro server, je možné, že v něm potřebný ovladač není. Potřebuje tento modul:
filename: /lib/modules/2.6.32-5-686/kernel/drivers/acpi/battery.ko license: GPL description: ACPI Battery Driver author: Alexey Starikovskiy <astarikovskiy@suse.de> author: Paul Diefenbaugh alias: acpi*:PNP0C0A:* depends: vermagic: 2.6.32-5-686 SMP mod_unload modversions 686 parm: cache_time:cache time in milliseconds (uint)
Tiskni Sdílej: