Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
grep -i rtc /var/log/kern.log ... Feb 8 20:23:45 htpc kernel: [ 0.836710] rtc_cmos 00:03: RTC can wake from S4 Feb 8 20:23:45 htpc kernel: [ 0.836759] rtc_cmos 00:03: rtc core: registered rtc_cmos as rtc0 Feb 8 20:23:45 htpc kernel: [ 0.836806] rtc0: alarms up to one month, y3k, 114 bytes nvram Feb 8 20:23:45 htpc kernel: [ 0.838459] rtc_cmos 00:03: setting system clock to 2011-02-08 19:23:34 UTC (1297193014) ...I v souboru hwclock-save.conf sem zapoznamkoval radek ktery nastavuje datum a cas uklada. (resp, myslim, ze ten soubor hwclock-save.conf sem vubec nemel, takze sem ho vytvarel. Uz si nejsem jisty.) I nize uvedene prikazy se chovaji spravne, nastavuji a nasledne zobrazuji spravne hodnoty:
sudo sh -c "echo 0 > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm" sudo sh -c "echo `date '+%s' -d '+ 5 minutes'` > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm" cat /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm cat /proc/driver/rtcNicmene pocitac se neprobudi :( Jeden z moznych problemu by mohl byt ten ze se jeste pred vypnutim (tusim ze je to pred vypnutim, nebo zapnutim?) nastavi hardwarove hodiny. Nevim jestli nastaveni hw hodin po startu je OK, nebo se proste do nich nesmi hrabat vubec. A jak zjistit jestli se do nich nahodou nehrablo. (Ubuntu ma ve zvyku s kazdou verzi vsechno prekopat a tak navody z jedne verze naprosto nefunguji u druhe, protoze stejnou vec dela uplne neco jineho, nekde jine. Viz. troji nastaveni poradi initu.) Dalsi z moznosti, proc to nefunguje, by mohl byt v tom, ze system se tvari ze hodnotu pro probuzeni zapsal, ale realne se tak nestalo. To ale nevim jak overit :(.
Řešení dotazu:
Tiskni Sdílej: