Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
ve VB mi USB litaj jak z praku..jak běžné periferie tak programátory pro MCU apod. Chodí mi to od samého počátku co VB používám tj více jak rok.
momentálně mám Virtualbox 4.0.4 a aby mi USB zařízení šlo jednoduše připojit do virtualní mašiny, musel jsem nastavit mount a práva v /etc/fstab dle wiki :
none /proc/bus/usb usbfs auto,busgid=108,busmode=0775,devgid=108,devmode=0664 0 0
busgid a devgid cislo je dle cisla z /etc/group kde musim bejt jako user pridanej pod vboxusers skupinou:
vboxusers:x:108:luta
Tak snad to pomůže..
tak to nevim. Asi ten navod uz neni aktualni pro vsecky distra. Jinak jsem znovu pro jistotu vyzkousel ze mi USB jde pridat. Ani nemusi clovek lezt do filtru, staci pravym kliknout pri bezicim virtualu dole na USB zarizeni a pridat ci odebrat. Kdyz jsem nemel v fstab ty polozky tak jsem mel usb zasedle a pridat nesly.. byl to problem prave s pravy k usb
1) do linuxu pripojim nejakou usb flashku 2) pokud ji system primountuje, tak ji odmountuji 3) spustim virtual ve vboxu 4) po nastartovani virtualu je usb flashka v seznamu usb zarizeni cerna, tedy dostupna (nikoliv seda) 5) pripojim do usb cokoliv dalsiho, a funguje tovyzkouseno na Ubuntu 10.4, Vbox 4.0.4, ve virtualu Win 2k a Win XP. postup funguje i na zarizeni, ktera nejsou explicitne povolena v konfiguraci USB zarizeni virtualniho stroje.
Tiskni Sdílej: