Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Dobrý den,
co se stane v případě, že politiku mám nastavenou
INPUT DROPa vytvořím si nové dva CHAINs
-N tcp_segments
-N udp_segments
a
-A INPUT -i eth0 -p TCP -j tcp_segments
-A INPUT -i eth0 -p UDP -j udp_segments
-A tcp_segments -d "ipaddress" -p TCP -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -m TCP --dport 22 -j ACCEPT
v případě, že se přidá do INPUT CHAIN automaticky po spustění démona další rula na filtrování SSH, které je jako první a odkazuje na automaticky vygenerovaný CHAIN, nebude se již mé pravidlo na povolení SSH provádět? TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
a ještě jedna otázka
-A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTnení toto pravidlo dírou v IPTABLES? Abych mohl updatovat systém a zároveň nepovolit inizializaci příchozího přístupu?
Děkuji za odpověď.
TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
Pouze pokud to pravidlo, jehož podmínky jsou splněny, rozhodne o osudu paketu, tj. má akci ACCEPT
, DROP
nebo REJECT
.
není toto pravidlo dírou v IPTABLES?
V jakém smyslu dírou?
Chain INPUT (policy DROP)
target prot opt source destination
fail2ban-SSH tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 tcp dpt:22
tcp_segments tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
udp_segments udp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 127.0.0.1
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 state RELATED,ESTABLISHED
Chain tcp_segments (1 references)
target prot opt source destination
ACCEPT tcp -- 0.0.0.0/0 "IP"/24 state NEW,RELATED,ESTABLISHED tcp dpt:22
Chain fail2ban-SSH (1 references)
target prot opt source destination
RETURN all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
Tak, v současné době mi fail2band hází do CHAIN fail2ban s koncem DROP pokusy, kterých bylo více jak pět. Chci si být jistý, že v případě, když tohoto démona vypnu, zůstane mi pravidlo které odpovídá mému chainu TCP_SEGMENTS. Zároveň by mě zajímalo, jestli posledním pravidlem v INPUT uděluji přístup k serveru jen portům, které sám inicializuje server a není toto pravidlo jako díra. Děkuji R.
Proc mas chain fail2ban kdyz stejne z nej paket vratis zpet ke spracovani? Pokud tam byt nema dej mu DROP jinak ACCEPT.Do toho řetězce se následně řadí pravidla pro zakázání spojení z IP adres, ze kterých se někdo opakovaně pokoušel přihlásit chybným heslem – jestli jsem tedy správně pochopil tazatele. Smysluplnost takového řešení nechám stranou. Pokud jde o jiné spojení, než to ze seznamu zakázaných, má se zpracovat dalšími pravidly firewallu (to, že není na seznamu zakázaných, ještě automaticky neznamená, že se má povolit).
RETURN
je tedy správně.
Poslednim pravidlem rikas akceptuj jen ta spojeni, ktera jiz jsou navazana.Nikoli, říká se tím, že se mají akceptovat příchozí pakety, které jsou součástí již navázaného spojení nebo s ním souvisí.
Děkuji za výstižný komentář a to obou odpovídajícím, vždy se rád něco přiučím. Bylo pro mě důležité se ujistit o funkčnosti tohoto řešení. V případě, že byste měl návrh, jakým lepším způsobem se bránit proti útokům z internetu na služby SSH a FTP, budu velmi potěšen, samozřejmě stačí jen nasměrovat, jakým způsobem se dostanu k výsledku.
DěkujiJinak přeji hezký den a ať vám linuxy šlapou.
R.ssh
používám přihlášení klíčem a přihlášení heslem mám úplně zakázané. FTP nejlépe zabezpečíte tak, že ho vůbec nebudete používat Při přihlašování k FTP se přes internet přenáší heslo v nešifrovaném tvaru, to už žádný firewall ani jiná opatření nezachrání. Leda FTP tunelovat šifrovaným kanálem – ale to mi připadá jednodušší použít SFTP, které máte „zadarmo“ jako součást OpenSSH serveru, nemusíte nic dalšího instalovat.
Tiskni Sdílej: