Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den,
co se stane v případě, že politiku mám nastavenou
INPUT DROPa vytvořím si nové dva CHAINs
-N tcp_segments
-N udp_segments
a
-A INPUT -i eth0 -p TCP -j tcp_segments
-A INPUT -i eth0 -p UDP -j udp_segments
-A tcp_segments -d "ipaddress" -p TCP -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -m TCP --dport 22 -j ACCEPT
v případě, že se přidá do INPUT CHAIN automaticky po spustění démona další rula na filtrování SSH, které je jako první a odkazuje na automaticky vygenerovaný CHAIN, nebude se již mé pravidlo na povolení SSH provádět? TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
a ještě jedna otázka
-A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPTnení toto pravidlo dírou v IPTABLES? Abych mohl updatovat systém a zároveň nepovolit inizializaci příchozího přístupu?
Děkuji za odpověď.
TZN. v případě, že najde shodu, přepošle paket a neřeší už další ruly v řetězci?
Pouze pokud to pravidlo, jehož podmínky jsou splněny, rozhodne o osudu paketu, tj. má akci ACCEPT
, DROP
nebo REJECT
.
není toto pravidlo dírou v IPTABLES?
V jakém smyslu dírou?
Chain INPUT (policy DROP)
target prot opt source destination
fail2ban-SSH tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 tcp dpt:22
tcp_segments tcp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
udp_segments udp -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 127.0.0.1
ACCEPT all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 state RELATED,ESTABLISHED
Chain tcp_segments (1 references)
target prot opt source destination
ACCEPT tcp -- 0.0.0.0/0 "IP"/24 state NEW,RELATED,ESTABLISHED tcp dpt:22
Chain fail2ban-SSH (1 references)
target prot opt source destination
RETURN all -- 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0
Tak, v současné době mi fail2band hází do CHAIN fail2ban s koncem DROP pokusy, kterých bylo více jak pět. Chci si být jistý, že v případě, když tohoto démona vypnu, zůstane mi pravidlo které odpovídá mému chainu TCP_SEGMENTS. Zároveň by mě zajímalo, jestli posledním pravidlem v INPUT uděluji přístup k serveru jen portům, které sám inicializuje server a není toto pravidlo jako díra. Děkuji R.
Proc mas chain fail2ban kdyz stejne z nej paket vratis zpet ke spracovani? Pokud tam byt nema dej mu DROP jinak ACCEPT.Do toho řetězce se následně řadí pravidla pro zakázání spojení z IP adres, ze kterých se někdo opakovaně pokoušel přihlásit chybným heslem – jestli jsem tedy správně pochopil tazatele. Smysluplnost takového řešení nechám stranou. Pokud jde o jiné spojení, než to ze seznamu zakázaných, má se zpracovat dalšími pravidly firewallu (to, že není na seznamu zakázaných, ještě automaticky neznamená, že se má povolit).
RETURN
je tedy správně.
Poslednim pravidlem rikas akceptuj jen ta spojeni, ktera jiz jsou navazana.Nikoli, říká se tím, že se mají akceptovat příchozí pakety, které jsou součástí již navázaného spojení nebo s ním souvisí.
Děkuji za výstižný komentář a to obou odpovídajícím, vždy se rád něco přiučím. Bylo pro mě důležité se ujistit o funkčnosti tohoto řešení. V případě, že byste měl návrh, jakým lepším způsobem se bránit proti útokům z internetu na služby SSH a FTP, budu velmi potěšen, samozřejmě stačí jen nasměrovat, jakým způsobem se dostanu k výsledku.
DěkujiJinak přeji hezký den a ať vám linuxy šlapou.
R.ssh
používám přihlášení klíčem a přihlášení heslem mám úplně zakázané. FTP nejlépe zabezpečíte tak, že ho vůbec nebudete používat
Tiskni
Sdílej: