Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Dobrý den,
hledám řešení, jak několika uživatelům přidělit přes SSH nějaký shell, s tím, že by tam byly jen takové programy/možnosti, které bych si vybral.
Hledal jsem a našel jsem Jailkit, ruční výroba, apod., což se mi zrovna 2x nelíbí nebo jsem to špatně pochopil.
Mám v /home několik domovských složek uživatelů. Pokud jsem správně pochopil, tak Jailkit, apod. mi jednoduše umožní do každé složky přidat nezbytné soubory pro chroot a práci v shellu. Já bych potřeboval, abych měl třeba složku /chroot s nezbytnými soubory a nějakým způsobem, když se uživatel přihlásí, tak dostane složku /chroot jako / a zároveň mu tam přibyde jeho domovská složka. Nechci se starat o několik chrootů, chtěl bych mít jeden, ke kterému by se vždy přiložil domovský adresář.
Je zde nějaká taková možnost? Podělte se se mnou, prosím, o Vaše zkušenosti.
Děkuji za nakopnutí, je tu ovšem několik ALE.
Asi 4 hodiny jsem se snažil rozchodit pam_chroot. Vypadalo to velice nadějně, skončil jsem ale u "preparing to chroot()" a to bylo vše. Spojení padalo bez jakýchkoliv záznamů v logu, nic. Obešel jsem to tedy a zkusil jsem přímo integrovaný ChrootDirectory v OpenSSH, zde jsem uspěl, ale ne moc. Spojení se naváže, vyhodí to několik chyb (zatím je chci zkusit vyřešit sám). Mám ovšem patvar "I have no name@blablabla:/#", i když "echo $USER" vyhodí správného uživatele. Nechápu.
Nyní ovšem dumám nad pam_mount. Zatím mi nejde ani rozbalit, i když to asi bude problém mezi klávesnicí a židlí. Chci se ale zeptat. pokud se přihlásí tři uživatelé naráz a budou mít namountované své /home/uzivatel v /chroot/home/uzivatel, tak se uvidí mezi sebou? Tzn. přihlásí se uživatel uzivatel1, uzivatel2 a uzivatel3 a nyní, každý bude ve stejném chrootu (což by nevadilo, nedá se tam stejně zapisovat), ale uvidí mezi sebou adresáře /home/uzivatel1, /home/uzivatel2 a /home/uzivatel3?
kud se přihlásí tři uživatelé naráz a budou mít namountované své /home/uzivatel v /chroot/home/uzivatel, tak se uvidí mezi sebou?Takhle to dělat nejde. Nemůžou sdílet jeden chroot ve VFS, pokud si nemají navzájem vidět do dat. A narazíš i na další problémy, které se týkají /etc. Celý tenhle setup není žádná legrace :).
Tiskni
Sdílej: