Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Dobrý den,
hledám řešení, jak několika uživatelům přidělit přes SSH nějaký shell, s tím, že by tam byly jen takové programy/možnosti, které bych si vybral.
Hledal jsem a našel jsem Jailkit, ruční výroba, apod., což se mi zrovna 2x nelíbí nebo jsem to špatně pochopil.
Mám v /home několik domovských složek uživatelů. Pokud jsem správně pochopil, tak Jailkit, apod. mi jednoduše umožní do každé složky přidat nezbytné soubory pro chroot a práci v shellu. Já bych potřeboval, abych měl třeba složku /chroot s nezbytnými soubory a nějakým způsobem, když se uživatel přihlásí, tak dostane složku /chroot jako / a zároveň mu tam přibyde jeho domovská složka. Nechci se starat o několik chrootů, chtěl bych mít jeden, ke kterému by se vždy přiložil domovský adresář.
Je zde nějaká taková možnost? Podělte se se mnou, prosím, o Vaše zkušenosti.
Děkuji za nakopnutí, je tu ovšem několik ALE.
Asi 4 hodiny jsem se snažil rozchodit pam_chroot. Vypadalo to velice nadějně, skončil jsem ale u "preparing to chroot()" a to bylo vše. Spojení padalo bez jakýchkoliv záznamů v logu, nic. Obešel jsem to tedy a zkusil jsem přímo integrovaný ChrootDirectory v OpenSSH, zde jsem uspěl, ale ne moc. Spojení se naváže, vyhodí to několik chyb (zatím je chci zkusit vyřešit sám). Mám ovšem patvar "I have no name@blablabla:/#", i když "echo $USER" vyhodí správného uživatele. Nechápu.
Nyní ovšem dumám nad pam_mount. Zatím mi nejde ani rozbalit, i když to asi bude problém mezi klávesnicí a židlí. Chci se ale zeptat. pokud se přihlásí tři uživatelé naráz a budou mít namountované své /home/uzivatel v /chroot/home/uzivatel, tak se uvidí mezi sebou? Tzn. přihlásí se uživatel uzivatel1, uzivatel2 a uzivatel3 a nyní, každý bude ve stejném chrootu (což by nevadilo, nedá se tam stejně zapisovat), ale uvidí mezi sebou adresáře /home/uzivatel1, /home/uzivatel2 a /home/uzivatel3?
kud se přihlásí tři uživatelé naráz a budou mít namountované své /home/uzivatel v /chroot/home/uzivatel, tak se uvidí mezi sebou?Takhle to dělat nejde. Nemůžou sdílet jeden chroot ve VFS, pokud si nemají navzájem vidět do dat. A narazíš i na další problémy, které se týkají /etc. Celý tenhle setup není žádná legrace :).
Tiskni
Sdílej: