Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Řešení dotazu:
jaký systém by mi nejvíce usnadnil se s linuxem naučitNaučit se používat anebo spravovat? Pokud chcete pouze používat systém k práci nebo zábavě, doporučuji Ubuntu. Pokud se v tom chcete hrabat, abyste získal plně funkční systém, doporučuji cokoliv jiného (např. Gentoo, Arch... protože ty vás k tomu donutí, a stejně budete asi ze zvědavosti provádět turistiku).
Výběr distribuce záleží na tom, jaké máte vědomosti, ambice, ochotu učit se (novým věcem)... Také záleží, na co budete systém používat.
Doporučuju začít s Ubuntu nebo Mandrivou... Teprve, až se bude cítit na víc, tak můžete zaplout do vod Arch Linuxu nebo Slackwaru nebo Gentoo nebo Debianu aj. Ale taky můžete skončit u Ubuntu, Mandrivy...
Kdysi jsem začínal na Mandrivě, tenkrát to byl Mandrake a bylo to super. V Mandrivě jsou tzv. DRAKE udělátka (mcc - mandriva control centrum), která spoustu věcí nastaví a udělají za Vás. Což je super pro začátečníky. V podstatě se v Mandrivě přestal používat příkazový řádek, takřka vše lze nastavit pomocí grafických klikátek. To je výhodné pro ty, co linux ještě neviděli a marně by hledali Ovládací panely . Důležité je nainstalovat, seznámit se se systémem, kouknout, jaké se používají programy apod. Pak si vyzkoušet prostředí KDE, Gnome, případně další.
Po nějaké době bych si stáhnul Ubuntu, nainstaloval a vyzkoušel. Nebo můžete na disk nainstalovat hned obě distribuce a srovnávat od začátku, není problém. Pak můžete porovnávat. Na internetu je možno nalézt mnoho recenzí k různým distribucím. Pravdou je, že každý výrobce distribuce má preferované prostředí. V Mandrivě je to KDE, v Ubuntu Gnome. Takže následně bych vybíral i po této stránce. Někomu se líbí holky, někdo zas rád vdolky. Takže bude záležet jen na Vás, na Vaší svobodné volbě, kterou distribuci a které pracovní prostředí si oblíbíte. Pokud se Vám to zalíbí a budete se chtít dozvědět něco více, tak jak pro Mandrivu tak pro Ubuntu vychází k vydání distribuce knížka, nabitá ohromnou spoustou informací o distribuci, ale i o linuxu obecně. Tato investice se určitě vyplatí. Tuším, že knihy lze nalézt i v normálních knihkupectvích, vždy jsem je tam viděl.
Důležitou součástí linuxu je internet, kde se hledá a opravdu najde řešení případných problémů. Jsou to hlavně diskuzní fóra, kde lze se zeptat a načerpat spoustu informací. Většinou už někdo daný problém řešil.
Závěrem chci říci, že opravdu nejde získat přesnou radu, co si dát jako hlavní systém na počítač. Protože to záleží na Vás, co si oblíbíte a co Vám bude vyhovovat. Každý jsme jiný. Přeji hezkou zábavu s linuxem.
Tiskni
Sdílej: