Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Že by bridge a tap inerface? Aspoň to dělá xen, řeší to tak i qemu ...
Tj. vytvořit bridge dejme tomu br0 (brctl addbr br0), do něj přidat tap0 (tuntap -t tap0; brctl addif br0 tap0) a nějaký fyzický interfejs (brctl addif br0 eth0), IP adresu bude mít br0, virtuální stroj připojený na tap0 bude ve stejném rozsahu, tak, aby měl routu na br0. Případně lze natovat, dělat dst nat do virtuálu - to už je na Vás.
Mimochodem, pokud dáte defaultní nastavení, máte IP adresu 10.0.2.15 ve virtuálu, brána je 10.0.2.2 a taky se dostanete ven přes nat. Dovnitř je to těžší, pro to je lepší bridge.
Ještě doplňuju: v qemu mam dobrou zkušenost jen se síťovkou s modulem e1000e, u realteku, tedy v defaultnim nastavení, mi bridge nemakal, viděl jsem data jen v jednom směru.
Na to staci tun/tap interface:
# zatahnout modul tun ci tap ci jak se jmenuje (ja to mam natvrdo v kernelu)
# TAP=`sudo tunctl -b -u (vas_user_co_k_tomu_ma_mit_pristup)`
# ifconfig ${TAP} (IP_adresa) up
a je hotovo
Tiskni
Sdílej: