Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Zkuste ukázat, jak vypadá výsledný /etc/sysconfig/network/ifcfg-eth0
A jestli mohu poprosit, zkuste se přemoci a udělat to bez utajování adres. Je to nesmysl všeobecně a v případě maškarádovaných adres z privátních rozsahů už je to úplně postavené na hlavu.
BOOTPROTO='static' BROADCAST='' ETHTOOL_OPTIONS='' IPADDR='10.10.33.9/24' MTU='' NAME='RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller' NETMASK='255.255.255.0' NETWORK='' REMOTE_IPADDR='' STARTMODE='auto' USERCONTROL='no'
Tohle vypadá dobře, takže ještě zkontrolujte default gateway (/etc/sysconfig/network/routes
) a nameservery (/etc/resolv.conf
).
Mimochodem, co přesně znamená "k netu jsem se nepripojil"? Dostanete odpověď na ping na IP adresu nějakého počítače venku? Dostanete odpověď na ping na jméno počítače venku?
### /etc/resolv.conf file autogenerated by netconfig! # # Before you change this file manually, consider to define the # static DNS configuration using the following variables in the # /etc/sysconfig/network/config file: # NETCONFIG_DNS_STATIC_SEARCHLIST # NETCONFIG_DNS_STATIC_SERVERS # NETCONFIG_DNS_FORWARDER # or disable DNS configuration updates via netconfig by setting: # NETCONFIG_DNS_POLICY='' # # See also the netconfig(8) manual page and other documentation. # # Note: Manual change of this file disables netconfig too, but # may get lost when this file contains comments or empty lines # only, the netconfig settings are same with settings in this # file and in case of a "netconfig update -f" call. # ### Please remove (at least) this line when you modify the file! nameserver 10.12.0.1 nameserver 10.6.0.1
kdyz chci otevrit /etc/sysconfig/network/routes tak mi Dolphin napise, ze dany adresar neexistuje
To nemá být adresář ale konfigurační soubor. Pokud neexistuje, tak je to problém. Buď nastavte default gateway v YaSTu nebo ve zmíněném souboru, měl by vypadat nějak takto:
default 1.2.3.4 - eth0
Místo 1.2.3.4 bude adresa GW, místo jména rozhraní může být pomlčka.
Tiskni
Sdílej: