Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Ahoj,
ke konci minulého roku jsem přešel z Ubuntu na Arch linux.
Od té doby mne trápí, že nedokážu nastavit změnu frekvence procesoru.
Postupoval jsem dle Arch WIKI - https://wiki.archlinux.org/index.php/CPU_Frequency_Scaling
Balíček cpuefrequtils jsem nainstaloval + při bootu startuji moduly MODULES=(!pcspkr acpi-cpufreq cpufreq_conservative cpufreq_userspace snd-hda-intel coretemp fuse) a spouštím daemony DAEMONS=(syslog-ng dbus hal networkmanager !network !netfs @alsa @cups @crond @sensors @ntpd @cpufreq).
cpufreq-info - pouze pro jedno CPU (ostatní jsou stejná)
cpufrequtils 008: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2009
Chyby v programu prosím hlaste na cpufreq@vger.kernel.org (anglicky).
Chyby v překladu prosím hlaste na kavol@seznam.cz (česky
analyzuji CPU 0:
ovladač: acpi-cpufreq
CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
maximum transition latency: 10.0 us.
hardwarové meze: 2.00 GHz - 2.66 GHz
dostupné frekvence: 2.66 GHz, 2.00 GHz
dostupné regulátory: userspace, conservative, performance
současná taktika: frekvence by měla být mezi 2.00 GHz a 2.66 GHz.
Regulátor "conservative" může rozhodnout jakou frekvenci použít v těchto mezích.
současná frekvence CPU je 2.66 GHz.
dále jsem nastavil sudo cpufreq-set -g conservative
/etc/conf.d/cpufreq
#configuration for cpufreq control
# valid governors:
# ondemand, performance, powersave,
# conservative, userspace
governor="conservative"
# limit frequency range (optional)
# valid suffixes: Hz, kHz (default), MHz, GHz, THz
min_freq="2.00GHz"
max_freq="2.66GHz"
cat /sys/devices/system/cpu/cpufreq/ondemand/up_threshold --> 80
Všechny 4xCPU jedou max. 5-35%, ale frekvence se drží stále na 2.66GHz. Na Ubuntu (kde se nic moc nenastavuje) mi změna frekvence fungovala. Neví někdo kde dělám chybu? Co v BIOSu - zapnut SpeedStep + ACPI.
Díky za jakoukoli radu.
David
Řešení dotazu:
cat /sys/devices/system/cpu/cpufreq/ondemand/up_thresholdse týká ondemand regulátoru. Conservative regulátor se nastavuje v
/sys/devices/system/cpu/cpufreq/conservative/.
1. Zpropadené CTRL+C a CTRL+V - samozřejmně /sys/devices/system/cpu/cpufreq/conservative/
2. Po nastavení min_freq="1.99GHz" a max_freq="2.67GHz" a restartu daemona sudo /etc/rc.d/cpufreq stop/start se škálování frekvence rozeběhlo
3. Není potřeba - viz. bod 2
Asi je lepší dopočítat skutečnou/reálnou/přesnou frekvenci dle FSB a násobiče, než spoléhat na zobrazované zaokoruhlené frekvence.
Díky moc
David
Tiskni
Sdílej: