V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj,
ke konci minulého roku jsem přešel z Ubuntu na Arch linux.
Od té doby mne trápí, že nedokážu nastavit změnu frekvence procesoru.
Postupoval jsem dle Arch WIKI - https://wiki.archlinux.org/index.php/CPU_Frequency_Scaling
Balíček cpuefrequtils jsem nainstaloval + při bootu startuji moduly MODULES=(!pcspkr acpi-cpufreq cpufreq_conservative cpufreq_userspace snd-hda-intel coretemp fuse) a spouštím daemony DAEMONS=(syslog-ng dbus hal networkmanager !network !netfs @alsa @cups @crond @sensors @ntpd @cpufreq).
cpufreq-info - pouze pro jedno CPU (ostatní jsou stejná)
cpufrequtils 008: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2009
Chyby v programu prosím hlaste na cpufreq@vger.kernel.org (anglicky).
Chyby v překladu prosím hlaste na kavol@seznam.cz (česky
analyzuji CPU 0:
ovladač: acpi-cpufreq
CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
maximum transition latency: 10.0 us.
hardwarové meze: 2.00 GHz - 2.66 GHz
dostupné frekvence: 2.66 GHz, 2.00 GHz
dostupné regulátory: userspace, conservative, performance
současná taktika: frekvence by měla být mezi 2.00 GHz a 2.66 GHz.
Regulátor "conservative" může rozhodnout jakou frekvenci použít v těchto mezích.
současná frekvence CPU je 2.66 GHz.
dále jsem nastavil sudo cpufreq-set -g conservative
/etc/conf.d/cpufreq
#configuration for cpufreq control
# valid governors:
# ondemand, performance, powersave,
# conservative, userspace
governor="conservative"
# limit frequency range (optional)
# valid suffixes: Hz, kHz (default), MHz, GHz, THz
min_freq="2.00GHz"
max_freq="2.66GHz"
cat /sys/devices/system/cpu/cpufreq/ondemand/up_threshold --> 80
Všechny 4xCPU jedou max. 5-35%, ale frekvence se drží stále na 2.66GHz. Na Ubuntu (kde se nic moc nenastavuje) mi změna frekvence fungovala. Neví někdo kde dělám chybu? Co v BIOSu - zapnut SpeedStep + ACPI.
Díky za jakoukoli radu.
David
Řešení dotazu:
cat /sys/devices/system/cpu/cpufreq/ondemand/up_thresholdse týká ondemand regulátoru. Conservative regulátor se nastavuje v
/sys/devices/system/cpu/cpufreq/conservative/.
1. Zpropadené CTRL+C a CTRL+V - samozřejmně /sys/devices/system/cpu/cpufreq/conservative/
2. Po nastavení min_freq="1.99GHz" a max_freq="2.67GHz" a restartu daemona sudo /etc/rc.d/cpufreq stop/start se škálování frekvence rozeběhlo
3. Není potřeba - viz. bod 2
Asi je lepší dopočítat skutečnou/reálnou/přesnou frekvenci dle FSB a násobiče, než spoléhat na zobrazované zaokoruhlené frekvence.
Díky moc
David
Tiskni
Sdílej: