abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.6. 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.6. 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    10.6. 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1883 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou

    4.4.2011 00:45 iwill
    Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Přečteno: 412×
    Ahoj. Pravidelně se mi stává na notebooku hp ale i na jiných noteboocích hp (mají společnou značku wifi karty - intel a vždy se jedná o zabezpečené šifrované spojení) že mi prostě vypadne spojení s AP (nezáleží na tom zda jsem od AP 3 metry nebo třeba 300 metrů). Řeším to tak, že se pokusím navázat spojení znovu (ubuntu klikátko v gnome nahoře v panelu) nebo vypnu a zapnu wifi tlačítkem na notebooku nebo když to nefunguje unloaduju modul iwlagn a nahraju znova. Po několika opakováních těchto kroků dostanu třeba na hodinu stabilní spojení. Mám pocit že je to problém suspendu, protože než notebook prošel nějakým uspáním tak problém nebyl. Docela mě to dohání k šílenství. Nevíte někdo co s tím? Zkoušel jsem různé verze jádra, různé verze wifi ovladačů vč. vývojových verzí a liší se to jenom intervalem výpadků).

    Odpovědi

    michich avatar 4.4.2011 14:24 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Objeví se něco v dmesg?
    4.4.2011 14:47 iwill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    [167260.378696] wlan0: deauthenticating from 00:12:80:6e:4e:e1 by local choice (reason=3)
    [167260.378908] wlan0: direct probe to AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [167260.384098] wlan0: direct probe responded
    [167260.384109] wlan0: authenticate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [167260.387312] wlan0: authenticated
    [167260.387369] wlan0: associate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [167260.391330] wlan0: RX AssocResp from 00:12:80:6e:4e:e1 (capab=0x31 status=0 aid=27)
    [167260.391336] wlan0: associated
    [167260.394023] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): wlan0: link becomes ready
    [167270.790050] wlan0: no IPv6 routers present
    [168935.511547] No probe response from AP 00:12:80:6e:4e:e1 after 500ms, disconnecting.
    [168938.907879] wlan0: direct probe to AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168938.911559] wlan0: direct probe responded
    [168938.911568] wlan0: authenticate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168938.914028] wlan0: authenticated
    [168938.914080] wlan0: associate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168938.918048] wlan0: RX AssocResp from 00:12:80:6e:4e:e1 (capab=0x21 status=17 aid=0)
    [168938.918056] wlan0: AP denied association (code=17)
    [168938.918085] wlan0: deauthenticating from 00:12:80:6e:4e:e1 by local choice (reason=3)
    [168952.152068] wlan0: direct probe to AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168952.157230] wlan0: direct probe responded
    [168952.157239] wlan0: authenticate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168952.166532] wlan0: authenticated
    [168952.166591] wlan0: associate with AP 00:12:80:6e:4e:e1 (try 1)
    [168952.173689] wlan0: RX AssocResp from 00:12:80:6e:4e:e1 (capab=0x431 status=0 aid=31)
    [168952.173696] wlan0: associated
    
    Rušení za to nemůže, AP za to nemůže - testoval jsem to na několika AP různých značek v zarušeném i nezarušeném prostředí a v různých vzdálenostech ...
    4.4.2011 16:04 michal999
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    resim stejny problem na notesu x201i, pomaha jen vyhozeni a opetovne loadnuti modulu (iwlagn, iwlcore), jiny zpusob nezabira (krome rebootu stroje) :/ delalo to ubuntu, debian, kernely az po nejnovejsi (co jsem testoval pred asi pul rokem), od te doby jsem to vzdal a resim skriptem bezicim na pozadi :/

    takze to asi nebude chyba konkretniho kousku...

    (apcka jsou nejruznejsi, od z-comu, pres compexe, stare ovislinky...)
    michich avatar 5.4.2011 13:36 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Můj kolega, který dělá na wifi driverech, to komentoval zhruba takto:
    [167260.378696] wlan0: deauthenticating from 00:12:80:6e:4e:e1 by local choice (reason=3)
    V některých verzích NetworkManagera byla chyba v tom, že v okamžiku, kdy vypršel DHCP lease, tak místo toho, aby pouze proběhla nová DHCP komunikace, tak NM navíc ještě přikázal kartě, aby se přeasociovala k AP. Prý to máme ve Fedoře opravené, ale nevím, ve které verzi NM to bylo.
    [168935.511547] No probe response from AP 00:12:80:6e:4e:e1 after 500ms, disconnecting.
    Tady se s tvou kartou přestal bavit AP. Těžko říct proč.
    [168938.918056] wlan0: AP denied association (code=17)
    No a tohle je úplně podezřelé. AP tě nemá rád a odmítl tě přijmout jako klienta.
    5.4.2011 14:08 iwill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Spíš si myslím, že wifi karta posílá špatná data, než že by mě několik APček nemělo shodně rádo :-) . Nemůže být problém v "nadstavbě" šifrování (wpa supplicant) ?
    Bedňa avatar 5.4.2011 10:37 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Podľa mňa sa seká ovládač WIFIny a rovnako ako píše michal999, by som to riešil skriptom.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    5.4.2011 12:35 iwill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    To ale neřeší problém. To že se mi bude automaticky připojovat a odpojovat (zvlášť když se denně připojuji tak k 6 různým AP) neřeší to, že na nějaký čas pravidelně přijdu o spojení.
    Bedňa avatar 5.4.2011 14:11 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Maká sa na tom drivery dosť intezívne, asi by sa zišlo skompilovať najnovšiu verziu.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    5.4.2011 20:52 iwill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Pravidelně zkouším nejnovější jádro - v něm by měla být poslední stabilní verze. Nicméně v minulosti jsem vyzkoušel desítky vývojových verzí přímo ovladače samotného a narazil jsem na jednu která skoro fungovala (čti fungovala míň blbě než ty zbývající).
    Bedňa avatar 5.4.2011 21:17 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    Za 6dní odstránili 7bugov s disconnect, tak by to možno stálo za to vyskúšať. Alebo im pastnúť bug z dmesg.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    5.4.2011 23:27 iwill
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pravidelná ztráta spojení wifi na NB s intel wifi kartou
    A obsahuje tan iwlwifi v sobě i iwlagn (který používám)? Já jsem zkoušel ovladače odtud: http://linuxwireless.org/en/users/Download#Archive_of_compat-wireless-2.6_tarballs . To je to samé ne?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.