abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:11 | Zajímavý článek

    Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (28%)
     (6%)
     (5%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (25%)
    Celkem 151 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 26.7. 20:08
    Rozcestník

    Dotaz: Cluster z virtualizovanych serveru

    5.4.2011 09:51 hermelin | skóre: 21
    Cluster z virtualizovanych serveru
    Přečteno: 915×
    Zdravim

    Pripravuji si takovy mensi projekt a premyslim jake zvolit technicke reseni.

    Rad bych si nakoupil cca 3 a vice virtualnich serveru od dvou ruznych poskytovatelu a cele je zapojil do clusteru s jedinou IP. Virtualni servery nepotrebuji sdilene uloziste, vse by si natahovali z databazoveho serveru (MySQL).

    Duvod proc bych rad takove reseni je, ze v pripade nutnosti navyseni vykonu bych casem pripadne do clusteru pridaval dalsi virtualni servery, pripadne i servery nevirtualizovane - dle potreb. Cluster pozaduji take z ohledu na load-balance a failover (pokud napr. jeden virtualni server spadne pripadne bude upgradova apod)

    Tak a ted otazka - cele bych rad provozoval na Debianu, jaky software nejlepe pro me potreby vybrat - Pacemaker, IPVS, keepalived ...?

    Mate nekdo zkusenosti pripadne si myslite ze to lze resit elegantneji

    Diky za napady

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    5.4.2011 13:49 michal999
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    S jednou IP to u vice provideru fungovat nebude..
    5.4.2011 14:39 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Je mi jasne ze pro failover budou muset byt servery u jednoho providera ale pak dalsi servery urcene pro load-balancer uz moc byt jinde ne ? A myslis to resit pres pacemaker ?
    5.4.2011 20:48 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Takže chceš mít jednu výkonnou mašinu na DB, n krát VPS k práci a jednu mašinu na silné lince přes kterou půjde všechen traffic? A jak chceš řešit rozdělování činnosti mezi jednotlivé servery, to už máš v sw pořešené? Prozradíš o jaké sw jde?
    5.4.2011 22:01 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Primárne sa musíš rozhodnúť, či chceš load-balancing (ipvs + nadstavby napr. ldirectord, pulse/piranha) alebo HA (pacemaker alebo bývalý RHCS).

    HA neriešia load-balacing, ale riešia spúšťanie služieb. Tj. spadne stroj, spustí sa to inde.

    load-balancing nerieši spúšťanie služieb (tj. očakáva sa, že služby bežia) - ak nejaká služba prestane odpovedať, tak sa na ňu prestanú preposielať požiadavky. Pri load-balancingu to budeš musieť cez niečo tunelovať, tým pádom by si sa mohol vyhnúť bežným problémom pri load-balancingu cez virtuálne mašiny (hlavne sieťová vrstva, ktorá je tam často dosť znásilňovaná).
    6.4.2011 08:44 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Příloha:
    Jde mi presne o to aby load-balancer byl v HA clusteru (v pripade upgrade, vypadku apod) a VPS by byly pouze jako pocitace pro load-balancer. Premyslim ze i servery load-balanceru udelam na virtualech (pokud poskytovatel zaruci ze kazdy virtual pobezi na zcela odlisnem HW).

    Prikladam jednoduchy nakres moji predstavy. Vsechny pocitace v pravem dolnim rohu obrazku by byly u jednoho poskytovatele ale chci mit moznost pripojit do clusteru i PC od jineho poskytovatele. Pripadne v budoucnu bez vetsich problemu prejit z virtualnich serveru na bezny HW.

    Proto se tedy ptam zda je to rozumne reseni a jaky sw si k tomu vybrat - jestli s tim mate nekdo zkusenost. Zatim mi tedy asi nejlepe vychazi Pacemaker + ldirector

    Diky moc za nazory
    6.4.2011 15:58 Marek 'marx' Grác | skóre: 21 | blog: Paralelný blog | Brno / Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    load-balancer nemusí byť v clustri, na toto by mal úplne stačiť záložný load-balancer (funguje aj v pulse/piranha aj ldirectord). Trochu nechápem to rozdelenie medzi dvoch providerov, keďže bez load-balancingu to nebude fungovať nebude.

    Je potrebné dávať pozor na geo-wide clustre, keďže tam sa očakáva dosť prísna latencia (tuším <10-20ms).

    Prechod z virtuálnych serverov na normálny HW by nemal byť žiaden problém. pacemaker + ldirectord je rozumná kombinácia, aj tak sa za pár rokov nevyhneš prechodu na nový cluster stack (prebieha spájananie pacemaker + rhcs).
    6.4.2011 18:07 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    A jak se ten zalozni load-balancer nastavuje v ldirectoru ? Vsude na netu vidim pouze za pomoci keepalived nebo heartbeat.

    A tak me tak napada jaka je HW narocnost na ten load balancer - nejaky 1Ghz procesor a 256MB RAM bude do zacatku stacit ? Nebo rovnou zacinat s 512MB RAM ?

    Diky moc
    6.4.2011 12:33 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    S jednou IP adresou? Tak to bude spíš load balancing. Na to se dobře používá Linux Virtual Server. Akorát bacha na to, když spadne to LVSko, tak to fungovat nebude.

    Opravdu profi řešení se dělá tak, že (kromě LVSek) je v každé serverovně i jeden nameserver, který vrací IP adresy jenom z dané serverovny (většinou se taky rozkládá přes to LVSko, aby jednak při normálním provozu rozkládal zátěž do obou serveroven a druhak při výpadku LVSka vypadl i ten nameserver). Pokud vypadne jedna serverovna, DNS zjistí, že nameserver tam neodpovídá a tak se zeptá druhého serveru a ten tak stáhne veškerý provoz do své serverovny. Maximální dobu výpadku pak ovlivňuje nastavení TTL na nameserverech (tzn. TTL pět minut znamená výpadek max. pět minut).
    6.4.2011 14:41 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Jasny, ale pokud budu mit na primarnim DNS serveru (serverovna 1) jine zaznamy nez mam na sekundarnim (serverovna 2) nebude to delat neplechu ? Nebo se to nastavuje natvrdo bez samostatnych aktualizaci DNS zaznamu mezi primarem a sekundarem?

    Dik
    6.4.2011 15:52 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Oba nameservery budou nastavené natvrdo jako primární a o tom druhém nebudou vědět.
    6.4.2011 17:57 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Primarni server u DNS muze byt je jeden ne ? Jak se to nastavuje napr. u spravce domeny .cz ? Polozka NSERVER u vypisu "whois" je ta kam napisu ty dva primarni servery ?
    6.4.2011 18:11 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    V DNS je jeden vedený jako primární a zbytek jako sekundární (primární by měl být ten na nejvýkonnějším virtuálu). Ve whois jsou uvedeny všechny (primární i sekundární) nameservery. Samotné nameservery na těch virtuálech jsou ale nastavené jako primární, protože každý vrací jiné informace.
    6.4.2011 18:27 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Takze pokud to chapu spravne tak napriklad:

    Vypis whois mojedomena.cz:
    nserver: ns1.mojedomena.cz
    nserver: ns2.mojedomena.cz
    
    A SOA zaznamy pro DNS server ns1.mojedomena.cz (serverovna 1) bude napr:
    ns1.mojedomena.cz. hostmaster.mojedomena.cz. 2011031801 10800 3600 86400 300
    
    a pro SOA pro DNS ns2.mojedomena.cz (serverovna 2)
    ns2.mojedomena.cz. hostmaster.mojedomena.cz. 2011031801 10800 3600 86400 300
    
    Navic servery nebudou uvedeny navzajem ve svych NS zaznamech pro zonu. Pochopil jsem to spravne ?

    Diky moc za ochotu
    7.4.2011 14:30 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    NS namířený na toho druhého tam mít uvedený mohou, ten stejně nepoužívají. SOA se IMO prakticky na nic kromě TTL nepoužívá, takže tam je to taky jedno (ale asi by se hodilo je mít odlišné, aby se lépe hledaly chyby). Jediné omezení je, že druhý server nesmí tahat data z prvního (jako to normálně master/slave systémy dělají), ale musí je mít u sebe (s nastavením IP adres pro danou serverovnu). Pokud si to ale takhle navíc omezíte, nic tím nezkazíte.
    7.4.2011 15:43 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Vyzkousim - diky moc za rady.
    7.4.2011 14:48 chsajarsa | skóre: 16 | blog: V_hlouby_destneho_pralesa | Lovosice(Praha)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Pokud ti jde o HA, potrebujes vybudovat naprosto stejne lokality. Prepinat mezi nima muzes napr. DNS round-robinem a tak balancovat. Pro load-balancing na te konkretni lokalite das proste za tu IP zbytek te infrastruktury.

    Nepujde to pak na jednu IP, ale v pripade vypadku lokality by si mel po vyprseni TTL na DNS byt v pohode. Kazdopadne se takto schovas za jedno jmeno.
    ~ QED ~
    7.4.2011 15:45 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Cluster z virtualizovanych serveru
    Diky za radu. To je podobne reseni jako od Stena vyse. Vyzkousim.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.