abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Zajímavý software

    Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:22 | Nová verze

    Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    12.6. 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    12.6. 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.6. 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    11.6. 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.6. 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1905 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?

    11.4.2011 00:27 rado3105 | skóre: 11
    Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    Přečteno: 568×
    Moja situacia:

    hlavny router(tu momentalne robim vsetok nat na ostatne podsiete)

    ether(dostanem ip od providera s 5 verejnymi ip), tu si dam vlastne zariadenie asi nanobridge od ubnt(schopne pracovat aj ako router aj ako bridge), <--- vzduch ---> nanobridge u mna dom(z neho pojde ethernet do mojho hlavneho routera).

    Teraz neviem ako to nastavit ci naroutovat aj prvy nanodbridge aj druhy, alebo ich dat do bridgu. Kde robit nat? na 1. nanobridgi alebo na mojom hlavnom routeri? Aby som mohol bez problemov pridelovat nasledne verejne ip lokalnym, ktorym budem chciet.

    Odpovědi

    the.max avatar 11.4.2011 08:37 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    ze by dalsi (pseudo)ISP? UBNT nepatri na strechu, UBNT patri do popelnice. Kdyz pominu, ze by to melo spise patrit do jine poradny, tak ten prvni UBNT dat do bridge a vse ostatni resit az na poradnem routeru. Jinak tech 5 IPcek asi moc nepridelis, budes muset spis delat NAT 1:1.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    11.4.2011 09:18 rado3105 | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    No a co by si pouzil namiesto ubnt? aky router, popripade system? KLudne to mozem zmenit za nieco ine a kludne moze byt to prve zariadenie riadny router(popripade linuxovy stroj). Pytam sa lebo chcem poradit. Ubnt je vo vnutri cisty linux, s ktorym moze clovek pracovat, to sa napr. neda povedat o mikrotik routeros, ci sa mylim?
    11.4.2011 09:21 asdfg_1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?

    Mikrotik za to prispieva na vyvoj jadra, pokial dobre viem.

    Urcite by som pouzil prave tento system.

    11.4.2011 09:35 rado3105 | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    Ako by si to teda spravil: prve zariadenie MK(robit tu cely routing, NAT.., alebo len routing, bridge)..dalsie zariadenie(bridge, wds?)..
    11.4.2011 10:15 asdfg_1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    Neviem. WDS ale nepouzivaj, znizuje to priepustnost linky. Ja by som to asi routoval...
    11.4.2011 10:20 rado3105 | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    Namiesto kritiky, vies poradit nieco rozumne? Ci sa zameriavas len na kritiku ubnt? Ja som sa pytal na radu ohladom riesenia problemu, nie ze ubnt je nahovno. Ak je nahovno, porad nieco lepsie pre danu situaciu.
    the.max avatar 12.4.2011 10:33 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako najlepsie vyriesit poslednu milu?
    Jako prijem pouzit predne KVALITNI antenu (Prowax (coz uz asi dnes bude problem), Dcom, Jirous). Za antenu pouzit kvalitni kabel (Dcom), pripadne dat na antenu rovnou box. Do boxu dat Mikrotika RB-411AH a kartu Mikrotik R52nM. Sice by se dal pouzit i RB-711, ale ten ma jen jeden konektor pro antenu a neslo by potom pripadne vyuzit dvoupolarizacni antenu. Mikrotika nastavit do rezimu Station pseudobridge, vytvorit bridge a dat do nej wlan1 a ether1. Nastaveni Wireless zalezi na mistni situaci. Z mikrotika vytahnout VENKOVNI TPcko (idealne stineny vcetne stinenych konektoru). Na druhej konec pripojit PoE a zdroj (na ten sio dej bacha, kvalitni zdroj je 50% uspechu, pokud mas, pouzij starsi zdroj od notebooku, je to jistota).

    Jako hlavni router pouzij bud Linux (pokud to budes umet menedzovat), nebo taky Mikrotik. Zalezi kolik tam chces mit lidi a jakou budes mit konektivitu. Na nekolik malo kusu ti bude stacit RB-750G, pokud pocitas ze budou lidi pribejvat, tak si porid nejaky pocitac a na nej si kup samotnou L4 licenci Mikrotiku. Je dobre pouzit poradne sitovky (takze zadnej realtek, ale Intel, 3com atd, usetris si pak pripadne cas hledanim problemu). Na routing par pravidel ve FW a Simple Queue ti bude stacit nejaka P3, na nejaky slozitejsi FW (markovani packetu) a nejake slozitejsi a detailnejsi QoS s Queoe Tree budes potrebovat neco adekvatne silnejsiho. Ja uz nekolik let pouzivam jako hlavni router pocitac s Opteronem 144, ve spicce mi skrz nej tece okolo 90Mbit, zatizeni procesoru je pak nekde okolo 80-85%. Jestli mas prachy na vyhazovani, muzes si koupit rovnou RB-1100, ale nevim nevim. Ja mel RB-1000 a jak jsem na nem udelal Queue Tree, tak uz behem dopoledne ve vsedni den jel na hranici svych moznosti a vratil jsem se tedy z5 k Opteronu.

    Staci?
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.