Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
ahoj,
možná budu vypadat jako sadista, hovado, neznalec, ..., ale jedná se o server, kde provozuju několik menších/větších webů (prezentací/eshopů, dl. server), ... a občas si hraju s konfigurací (testuju výkon při různém nastavení, občas i drasticky "přehazuju" Apache s Nginx a další operace podobného typu) ..nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Pro vývoj menších projektů jsem začal používat bzr
, ale teď mi hlásí
aborting commit write group: MemoryError() bzr: out of memory
..tak nevím, jestli se štvát s commity po jednotlivých částech s tím, že to pak bude fungovat dobře a nebo použít úplně něco jiného? ..díky
Řešení dotazu:
odpovím si sám - měl bych se dívat na název stroje (mám stejné názvy účtu na PC a na srv a nevšiml jsem si, že nejsem připojený přes SSH ale že jsem na localhostu
) ..no, a chyba tam byla protože se udělala rekurze, takže velikost nabobtnala..
na serveru to jinak funguje parádně (indexováno cca 27 GB dat)
rdiff-backup
se mi jeví jako daleko vhodnější způsob verzujícího zálohování než nástroje specificky vyladěné na ruční práci s kódem.
Jako pochopím použití VCS na adresáře s konfigurací, ale na živá data nebo celý systém moc ne.
díky za tip. S pomocí bzr
jsem nakonec zálohoval "jen" /etc/ a /var/, ale je fakt, že tam je hodně balastu, který tam nemusí být a není pro mě důležité vidět změny.
určitě vyzkouším
Tiskni
Sdílej: