Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
# overovani uzivatelu a skupin vuci LDAP sudo apt-get --yes install ldap-auth-client nscd #toto instaluje "auth-client-config ldap-auth-config libnss-ldap libpam-ldap" sudo auth-client-config -t nss -p lac_ldap #prida do /etc/nsswitch.conf ldap (files ldap) sudo pam-auth-update ldap /etc/init.d/nscd restart # nss-updatedb >> cache skupin a uzivatelu (groups & users) sudo apt-get install nss-updatedb libnss-db # aktualizace udaju z LDAPu sudo nss_updatedb ldap passwd... done. group... done. ls -l /var/lib/misc/*.db -rw-r--r-- 1 root root 8192 2008-08-26 18:20 /var/lib/misc/group.db -rw-r--r-- 1 root root 8192 2008-08-26 18:20 /var/lib/misc/passwd.db # automatizace aktualizace udaju z LDAPu echo '#!/bin/sh' | sudo tee /etc/cron.daily/upd-local-nss-db && echo `which nss_updatedb` ldap | sudo tee -a /etc/cron.daily/upd-local-nss-db && sudo chmod +x /etc/cron.daily/upd-local-nss-db # libnss-db >> umozni cteni cache uzivatelu a skupin sudo mcedit /etc/nsswitch.conf passwd: files ldap [NOTFOUND=return] db group: files ldap [NOTFOUND=return] db # cache hesel pokud neni LDAP k dispozici sudo apt-get install libpam-ccreds nscd echo "auth sufficient pam_unix.so auth [authinfo_unavail=ignore success=1 default=die] pam_ldap.so use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=validate use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=store use_first_pass auth [default=done] pam_ccreds.so action=update use_first_pass" > /etc/pam.d/common-auth && echo "account sufficient pam_unix.so nullok_secure account sufficient pam_ldap.so account required pam_permit.so" > /etc/pam.d/common-account # kontrola nakesovanych hesel sudo cc_dump # automaticke vytvoreni domovskeho adresare (kopiruje obsah /etc/skel) echo "session required pam_ldap.so session required pam_unix.so session required pam_mkhomedir.so skel=/etc/skel/ umask=0077" > /etc/pam.d/common-sessionPrikazy ale postupne kopiruju a doplnuji pripadne dotazy od systemu. Lze toto nejak zautomatizovat, ze bych pouze spustil script a vse by se nastavilo/nainstalovalo najednou bez jakychkoliv dotazu? Jedna se o skolni ucebnu a ma nam prijit asi 10 novych PC, tak bych nerad neco protahoval pri instalaci. Diky zkusenejsim co mi poradi
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: