Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravim vospolok,
dnes som riesil problem, kedy po kompilacii vlastneho kernela mi tento kernel pri boote zhasne kernel panicom. Hlavny problem je v tom, ze tu najdolezitejsiu chybovu hlasku nevidim.. to co na obrazovke nakoniec zostane zobrazene (bez moznosti scrollu/pgup-u) je Callback (resp. traceback?) a tu najpodstatnejsiu cast vidno nieje.
Preto ma zaujima akym sposobom dokazem odchytit (idealne komplet) kernel log od zaciatku bootovania az po finalny callback? Tu musim dodat ze kernel panic naskoci snad _okamzite_ po nadetekovani zakladneho hw (procesor a pod). Snazil som sa to odchytit HD kamerou, problem je to vsak aj pre nu - to prebehnutie je velmi rychle (na nej som zachytil detekciu procesora kernelom, pricom z pozadia rovno vybehol koniec Callbacku (LCD display)).
Dokonca ma napadlo zmenit konzolove rozlisenie pre kernel (napr na vga=791) ale to ostala obrazovka komplet cierna (monitor ma pomer stran 13:7 a vga rozlisenia pre kernel len 4:3, takze je to v kybli).
Este dodam, ze som chcel skusit aj kernel-crashdump
ale bud ho neviem spravne pouzit, alebo mam smolu v tom, ze doba, kedy pride ku kernel panic je tak skora, ze kernel nema k dispozicii ziadne zapisovacie zariadenie a teda vo /var/crash
nic nepribudne (pricom spustam kernel s upravenymi parametrami pre rezerovanie pamate).
Kolega mi poradil presmerovat konzolu napr. na serialovy port a cez nejaky serialovy null modem odchytit komplet vypis... otazka je vsak opat v tom, ci v tom case kernel vie o serialovom porte (a asi aj celkovo o devfs kedze serial je dostupny len cez neho...). No a samozrejme nemam na toto kabel takze je to len otazne.
Avsak videl som niektore diskusie, kde dotycny tazatel pripojil k diskutovanemu problemu komplet log z kernela od bootu po jeho crash, preto si myslim ze to predsalen nejakym sposobom musi ist.
No a na zaver snad len dodam, ze sa jedna o ubuntu (tusim ze posledny release) - bol som k tomuto problemu zavolany len ako troubleshooter :)
Za akekolvek rady na toto tema vopred dakujem
kernel-crashdump
je potřeba patchnuté jádro a diskový oddíl, kam se jádro dumpne. /var/crash
vyrobí až aplikace, která analyzuje obsah toho oddílu.
V Ubuntu se používá kernel-oops
, ale ten dokáže reportovat jenom oops, kdy něco selže, ale jádro pokračuje dál, ne úplný panic.
Zkuste při spuštění zadat vga=ask
a tam vybrat rozlišení s 80×50 znaky (je to standardní VGA rozlišení). Mohlo by to pomoct.
boot_delay=...
(Milliseconds to delay each printk during boot.)
Kolega mi poradil presmerovat konzolu napr. na serialovy port a cez nejaky serialovy null modem odchytit komplet vypis... otazka je vsak opat v tom, ci v tom case kernel vie o serialovom porte (a asi aj celkovo o devfs kedze serial je dostupny len cez neho...).Kernel žádný devfs nepotřebuje. Viz parametry
console=...
, earlyprintk=...
.
Tiskni
Sdílej: