Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Oddíly v Linux jsou označovány takto:<BR>
Uvedu příklad rozdělení disku:<BR>
/dev/hda1 - prim. oddíl<BR> /dev/hda2 - prim oddíl<BR> /dev/hda3 - extended (rozřířenej oddíl)<BR> /dev/hda4 - Linux swap (logickej oddíl)<BR> /dev/hda5 - ext2 (logickej oddíl)<BR>
Při použití PM to může být ale ještě komplikovanější:<BR>
V PT (parttition table) je místo na čtyři záznamy kde se nácházejí oddíly. Můžete tak mít na disku např. 4 primární oddíly, 4 rozšířené oddíly, nebo třeba 2 primární oddíly a 2 rozřířené.<BR>
Mimochodem: nejlepší je mít 3 primární a 1 rozšířenej oddíl (v rozřířeném oddílu může být logických oddílů totiž nekonečno). Jenom tak nejlépe "využijete" disk (Windows, na rozdíl od Linuxu jdou totiž nainstalovat jen na primární oddíl), takže jestli chcete používat i několikery Windows s Linuxem tak tohle je nejlepší cesta...
(pro rejpaly: Windows jdou dostat složitě i na logickej oddíl)<BR>
Nejspíše jste tvořil oddíly na disku v PM ne popořadě, různě jste je mazal a přesouval... No a on právě PM ,a to ani ve verzi 7, neni až tak geniální, jak by se mohlo zdát.<BR>
Nejlépe, když uvedu příklad:<BR>
Na disku vytvořím 2 primární oddíly. Pak jejich pořadí obrátim a hle PM se tváří spokojeně, jenže ejhle; jdu do Linuxu spouštím linuxový fdisk (fdisk dev/hda v programu stiskněte p a q pro ukončení) a ten hlásí, že oddíly jsou chybně seřazeny. V čem je problém ???<BR>
To, že jsem přehodil oddíly pochopitelně nevadí, jenže PM sice přehodil oddíly, jenže kde začínají a končej zapsal do nesprávných záznamů v PT. Do 2. zapsal, kde se nachází 1. oddíl a do 1. záznamu kde se nachází 2. oddíl.<BR>
Jen pro zajímavost: pokud mountnete /dev/hda1 tak uvidíte obsah 2. oddílu na disku.<BR>
Pokud chcete, můžu Vám napsat, jak to opravit (je to celkem složitý), ale vše funguje OK i takhle, jen si dávejte bacha kterej disk je kterej. Doufám, že jste vše pochopil (špatně se to vysvětluje).<BR>
Podle tohodle je snad zřejmé, že Linux čísluje oddíly popořadě, jak jdou za sebou a žádná čísla pro Bůh nevynechává !!!!! Jinak by v tom byl strašnej zmatek !!!<BR> Vím, že ohledně této problematiky koluje hodně pověstí a mýtů. Veřte ale: Vše mám vyzkoušeno !!!<BR>
Linux čísluje oddíly ne "popořadě", ale podle toho, jak jsou zapsány v tabulce. Tj. klidně je možné, že "první" oddíl je hda3 a "druhý", rozšířený je hda4 (pokud jsou první dva záznamy nepoužité).<BR> Je to dost nepříjemné, pokud např. na hda3 jsou W2k. V tom případě se nedá použít hda1 a 2, protože ty Wokna jsou natolik debilní, že u nich je "první" oddíl ten který má první platný záznam v tabulce bez ohledu na to, jak je zapsán doopravdy.<BR>
Daleko větší problém je ale zpřeházení logických disků. Pokud si totiž logické disky upraví fdisk z linuxu, udělá v tom něky paseku a seřadí ty logické disky tak jak byly vytvářeny. Ovšem Woknům toto hrozně vadí a nedokážou se nad to povznést. Takže doporučuju rozdělit si rozšířený oddíl na logické disky pomocí fdisk-u z Woken (tím se zajistí, že jednotlivé logické disky navazují lineárně) a pak pomocí linuxového jen změnit typ na ext2 BEZ PŘESOUVÁNÍ, rušení a vytváření. <BR> <BR>
Mám pocit, podle toho co píšete, že nevíte co je to logický oddíl !<BR> Logické oddíly se mohou nacházet pouze v rozšířených oddílech !!!<BR> "Rozdělení" rozšířeného oddílu se navíc nepíše do PT ale kousek před logický oddíl (může to být třeba prostředek disku)!!!<BR>
Ještě jsem zapomněl napsat, že PM "mrví" PT kvůli tomu, kdyby náhodou byly na oddílu, který přesunul nainstalovány Windows 2000 (pokud by záznamy v PT nezmrvil, tak už by Windows 2000 nenabootovali (proč nebudu psát - je to složité).
Tiskni
Sdílej: