Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
www-data
. Když změníte vlastníka a skupinu adresáře na userxy
, nemá uživatel www-data
do příslušného adresáře právo zápisu (leda byste to právo dal všem), takže v něm nemůže vytvořit žádný soubor.
uzivatel:x:1001:1001::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:1002:1002::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shna
uzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shnebo se to dělá jinak? Děkuji
Jestli vám třeba nevadí, že jednotliví uživatelé uvidí na zdrojové soubory webu jiných uživatelů,tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal? Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ? Dekuji
tohle preceneni mozny, ne?Může v PHP udělat třeba
fopen()
na soubor cizího uživatele a následně si ho vyčíst a vypsat. Řeší se to buď spuštěním PHP FastCGI/CGI procesů pod tím kterým uživatelem (například pomocí již zmíněného suexec
nebo spawn_fcgi
), případně by to mělo jít vyřešit PHP konfigurační volbou open_basedir
.
tak to je docela slozite reseni :(Ano, nakonfigurovat bezpečně webhosting pro více uživatelů není nic jednoduchého.
tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal?Na umístění document rootu vůbec nezáleží. Pokud webový server ke všem souborům přistupuje pod jedním účtem, musí tento účet být schopen číst soubory (webu) všech uživatelů. Pokud tam zároveň máte povolené skriptování s možností číst soubory (třeba PHP), může uživatel napsat program, který se pokusí číst soubory ostatních uživatelů. Ten program poběží pod účtem webového serveru, který umožňuje číst soubory všech uživatelů, takže práva na to bude mít.
Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ?Určitě by to šlo, ale to už máte jednodušší mít jeden účet
www-data
a uživatelům dát heslo rovnou k němu. Co se týče bezpečnosti, je to ekvivalentní – v obou případech bude moci uživatel číst i přepisovat soubory všem ostatním (pokud máte na serveru třeba dostatečně otevřené PHP – což ale máte, pokud vám funguje třeba automatická instalace nějakého redakčního systému).
/home/virtualhost/petr/http/www/
- Nastavil jsem vlastníka a skupinu na root
chown -R root:root /home/virtualhost/petr/http/www/
Práva adresářů na 0755 / rwxr-xr-x
Práva souborů na 0644 / rw-r--r--
Je tohle dostatečně zabezpečeno? Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?
Děkuji
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může.
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Já to zkoušel, ale když nastavím práva na rwxr-x--x (0751) tak mi to v prohlížeči píše Forbidden You don't have permission to access / on this server. Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(To nejde zabezpečit metodou pokusu a omylu. Musíte nastudovat, jak fungují přístupová práva v unixu, jak se to projevuje při použití Apache a PHP, a pak si můžete navrhnout nějaký model, jakým způsobem to zabezpečíte. Jak už jsem psal, zabezpečit víceuživatelský webhosting není nic snadného. Nečekejte, že se někde dočtete návod, jak to třemi kliknutími zabezpečit. Opravdu to nejde jinak, než že si to nastudujete studiem a pochopíte.
safe_mode
.
Na ukládání dat se občas používají i databáze.
PHP se zabezpečí zapnutím safe_mode
safe_mode
není zabezpečení, ale (nepříliš úspěšný) pokus nebezpečné věci zamaskovat.
/home/virt/user-1/www vlastnik a skupina nastaveno na user-1 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-2/www vlastnik a skupina nastaveno na user-2 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-3/www vlastnik a skupina nastaveno na user-3 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------Ted to sice v prohlizeci nejede, ale doufam ze uz je to spravne nastaveno tak jak to má být .. díky
Tiskni
Sdílej: