Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »www-data
. Když změníte vlastníka a skupinu adresáře na userxy
, nemá uživatel www-data
do příslušného adresáře právo zápisu (leda byste to právo dal všem), takže v něm nemůže vytvořit žádný soubor.
uzivatel:x:1001:1001::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:1002:1002::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shna
uzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shnebo se to dělá jinak? Děkuji
Jestli vám třeba nevadí, že jednotliví uživatelé uvidí na zdrojové soubory webu jiných uživatelů,tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal? Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ? Dekuji
tohle preceneni mozny, ne?Může v PHP udělat třeba
fopen()
na soubor cizího uživatele a následně si ho vyčíst a vypsat. Řeší se to buď spuštěním PHP FastCGI/CGI procesů pod tím kterým uživatelem (například pomocí již zmíněného suexec
nebo spawn_fcgi
), případně by to mělo jít vyřešit PHP konfigurační volbou open_basedir
.
tak to je docela slozite reseni :(Ano, nakonfigurovat bezpečně webhosting pro více uživatelů není nic jednoduchého.
tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal?Na umístění document rootu vůbec nezáleží. Pokud webový server ke všem souborům přistupuje pod jedním účtem, musí tento účet být schopen číst soubory (webu) všech uživatelů. Pokud tam zároveň máte povolené skriptování s možností číst soubory (třeba PHP), může uživatel napsat program, který se pokusí číst soubory ostatních uživatelů. Ten program poběží pod účtem webového serveru, který umožňuje číst soubory všech uživatelů, takže práva na to bude mít.
Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ?Určitě by to šlo, ale to už máte jednodušší mít jeden účet
www-data
a uživatelům dát heslo rovnou k němu. Co se týče bezpečnosti, je to ekvivalentní – v obou případech bude moci uživatel číst i přepisovat soubory všem ostatním (pokud máte na serveru třeba dostatečně otevřené PHP – což ale máte, pokud vám funguje třeba automatická instalace nějakého redakčního systému).
/home/virtualhost/petr/http/www/
- Nastavil jsem vlastníka a skupinu na root
chown -R root:root /home/virtualhost/petr/http/www/
Práva adresářů na 0755 / rwxr-xr-x
Práva souborů na 0644 / rw-r--r--
Je tohle dostatečně zabezpečeno? Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?
Děkuji
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může.
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Já to zkoušel, ale když nastavím práva na rwxr-x--x (0751) tak mi to v prohlížeči píše Forbidden You don't have permission to access / on this server. Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(To nejde zabezpečit metodou pokusu a omylu. Musíte nastudovat, jak fungují přístupová práva v unixu, jak se to projevuje při použití Apache a PHP, a pak si můžete navrhnout nějaký model, jakým způsobem to zabezpečíte. Jak už jsem psal, zabezpečit víceuživatelský webhosting není nic snadného. Nečekejte, že se někde dočtete návod, jak to třemi kliknutími zabezpečit. Opravdu to nejde jinak, než že si to nastudujete studiem a pochopíte.
safe_mode
.
Na ukládání dat se občas používají i databáze.
PHP se zabezpečí zapnutím safe_mode
safe_mode
není zabezpečení, ale (nepříliš úspěšný) pokus nebezpečné věci zamaskovat.
/home/virt/user-1/www vlastnik a skupina nastaveno na user-1 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-2/www vlastnik a skupina nastaveno na user-2 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-3/www vlastnik a skupina nastaveno na user-3 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------Ted to sice v prohlizeci nejede, ale doufam ze uz je to spravne nastaveno tak jak to má být .. díky
Tiskni
Sdílej: