Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
www-data
. Když změníte vlastníka a skupinu adresáře na userxy
, nemá uživatel www-data
do příslušného adresáře právo zápisu (leda byste to právo dal všem), takže v něm nemůže vytvořit žádný soubor.
uzivatel:x:1001:1001::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:1002:1002::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shna
uzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/uzivatel/http:/bin/sh jinyuzivatel:x:www-data:www-data::/home/virtualhost/jinyuzivatel/http:/bin/shnebo se to dělá jinak? Děkuji
Jestli vám třeba nevadí, že jednotliví uživatelé uvidí na zdrojové soubory webu jiných uživatelů,tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal? Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ? Dekuji
tohle preceneni mozny, ne?Může v PHP udělat třeba
fopen()
na soubor cizího uživatele a následně si ho vyčíst a vypsat. Řeší se to buď spuštěním PHP FastCGI/CGI procesů pod tím kterým uživatelem (například pomocí již zmíněného suexec
nebo spawn_fcgi
), případně by to mělo jít vyřešit PHP konfigurační volbou open_basedir
.
tak to je docela slozite reseni :(Ano, nakonfigurovat bezpečně webhosting pro více uživatelů není nic jednoduchého.
tohle preceneni mozny, ne? kazdy uzivatel ma prece svuj document root v souboru /etc/passwd, nebo jak by se tam dostal?Na umístění document rootu vůbec nezáleží. Pokud webový server ke všem souborům přistupuje pod jedním účtem, musí tento účet být schopen číst soubory (webu) všech uživatelů. Pokud tam zároveň máte povolené skriptování s možností číst soubory (třeba PHP), může uživatel napsat program, který se pokusí číst soubory ostatních uživatelů. Ten program poběží pod účtem webového serveru, který umožňuje číst soubory všech uživatelů, takže práva na to bude mít.
Neslo by nastavit pro vsechny FTP prenosy aby byli nastaveny na www-data:www-data ?Určitě by to šlo, ale to už máte jednodušší mít jeden účet
www-data
a uživatelům dát heslo rovnou k němu. Co se týče bezpečnosti, je to ekvivalentní – v obou případech bude moci uživatel číst i přepisovat soubory všem ostatním (pokud máte na serveru třeba dostatečně otevřené PHP – což ale máte, pokud vám funguje třeba automatická instalace nějakého redakčního systému).
/home/virtualhost/petr/http/www/
- Nastavil jsem vlastníka a skupinu na root
chown -R root:root /home/virtualhost/petr/http/www/
Práva adresářů na 0755 / rwxr-xr-x
Práva souborů na 0644 / rw-r--r--
Je tohle dostatečně zabezpečeno? Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?
Děkuji
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může.
Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Já to zkoušel, ale když nastavím práva na rwxr-x--x (0751) tak mi to v prohlížeči píše Forbidden You don't have permission to access / on this server. Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(Může teď kdokoliv číst soubory php pomocí již třeba zmiňované fci fopen() ?Ano, může, když mají právo čtení všichni. Si to zkus…
Tak fakt nevím jak to zabezpečit :(To nejde zabezpečit metodou pokusu a omylu. Musíte nastudovat, jak fungují přístupová práva v unixu, jak se to projevuje při použití Apache a PHP, a pak si můžete navrhnout nějaký model, jakým způsobem to zabezpečíte. Jak už jsem psal, zabezpečit víceuživatelský webhosting není nic snadného. Nečekejte, že se někde dočtete návod, jak to třemi kliknutími zabezpečit. Opravdu to nejde jinak, než že si to nastudujete studiem a pochopíte.
safe_mode
.
Na ukládání dat se občas používají i databáze.
PHP se zabezpečí zapnutím safe_mode
safe_mode
není zabezpečení, ale (nepříliš úspěšný) pokus nebezpečné věci zamaskovat.
/home/virt/user-1/www vlastnik a skupina nastaveno na user-1 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-2/www vlastnik a skupina nastaveno na user-2 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------ /home/virt/user-3/www vlastnik a skupina nastaveno na user-3 a práva na vsechny soubory a adresare na rwx------Ted to sice v prohlizeci nejede, ale doufam ze uz je to spravne nastaveno tak jak to má být .. díky
Tiskni
Sdílej: