Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
path=`dirname $0`V proměnné
$0
(0. argument příkazové řádky) je cesta k aktuálně spuštěnému programu.
Ak chces zistit, kde je skript ulozeny, tak mozes nasledovne pridat do toho tvojho skriptu:
echo "${BASH_SOURCE}"
alebo je tu moznost pouzit aj:
echo "${0}"
ale tento zapis nefunguje (nie ako by si mohol ocakavat) pri symlinkoch alebo ak je spustany pomocou source.
Obidva zapisy maju svoje opodstatnenie a zalezi na situacii.
Samozrejme, nesmiem zabudnut poznamenat,ze premenna BASH_SOURCE je viazana k pouzitiu prave bash-u. Je mozne, ze aj ine shell-y maju ekvivalent k tejto premennej. Takze pokial ide o prenositelnost, tak prave:
path="${0}"
je riesenie. Avsak, ak vyuzijete bash, tak riesenim je skor:
path="${BASH_SOURCE}"
co je ale tiez zbytocne priradenie, kedze v skripte mozte namiesto path sa dotazovat ${BASH_SOURCE} rovnako ako v predchadzajucom pripade ${0} .
path=`dirname $0`echo $path potom nevypíše /home/user...
path="$(dirname $(readlink -f $0))"
readlink
, to je ono. Jenom jsme mu nemohl přijít na jméno, tak jsem si začal myslet, že neexistuje
$0
zkombinovat s pwd
a vyhodnotit správně relativní cestu. Nenapadá mne teď, zda na to existuje nějaký hotový nástroj.
Tiskni Sdílej: