Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »path=`dirname $0`V proměnné
$0
(0. argument příkazové řádky) je cesta k aktuálně spuštěnému programu.
Ak chces zistit, kde je skript ulozeny, tak mozes nasledovne pridat do toho tvojho skriptu:
echo "${BASH_SOURCE}"
alebo je tu moznost pouzit aj:
echo "${0}"
ale tento zapis nefunguje (nie ako by si mohol ocakavat) pri symlinkoch alebo ak je spustany pomocou source.
Obidva zapisy maju svoje opodstatnenie a zalezi na situacii.
Samozrejme, nesmiem zabudnut poznamenat,ze premenna BASH_SOURCE je viazana k pouzitiu prave bash-u. Je mozne, ze aj ine shell-y maju ekvivalent k tejto premennej. Takze pokial ide o prenositelnost, tak prave:
path="${0}"
je riesenie. Avsak, ak vyuzijete bash, tak riesenim je skor:
path="${BASH_SOURCE}"
co je ale tiez zbytocne priradenie, kedze v skripte mozte namiesto path sa dotazovat ${BASH_SOURCE} rovnako ako v predchadzajucom pripade ${0} .
path=`dirname $0`echo $path potom nevypíše /home/user...
path="$(dirname $(readlink -f $0))"
readlink
, to je ono. Jenom jsme mu nemohl přijít na jméno, tak jsem si začal myslet, že neexistuje $0
zkombinovat s pwd
a vyhodnotit správně relativní cestu. Nenapadá mne teď, zda na to existuje nějaký hotový nástroj.
Tiskni
Sdílej: