Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
rc.conf .. slouzi k nastaveni OpenRC ....
nic jineho ... takze pro uzivatele jen nastaveni unikode, paralelniho spousteni sluzeb a to je tak vse ....
konfigurace systemu je v /etc/conf.d/
ovladani spousteni sluzeb slouzi "eselect rc", mimochodem eselect ma mnoho dalsich modulu ....
a zakladni nastaveni emerge ,,, je /etc/make.conf
PS: napr XDM/KDM/GDM ... /etc/conf.d/xdm a "eselect rc add default"
PPS: Gentoo handbook je pruvodce instalaci a zakladni konfiguraci Gentoo.. je dobre si ho precist a dalsi info je v gentoo docs..
odpoved nebyla ze neumite pouzivat manualy ... a ty v ni take nebyly moc chvaleny ( vyvojari gentoo jsou spise programatori nez pisatele dokumentace) ale to ze rc.conf v gentoo nema nic spolecneho s tim v BSD ( nenechte se zmast BSD inspired [fakt jen inspirace a to davna ... velmi davna]) nebo Archu ( mimochodem tam mi vubec nevyhoval) ----
Problem rc.conf je ze jeho dulezitost v gentoo je minimalni a ladi se s nim pouze nastaveni OpenRC + unicode .....
nic vic ...
to co Arch delal v rc.conf .. dela v gentoo /etc/conf.d/* a eselect ....
rc_mpd_need="!net net.lo"
Problém je spíš v tom, že jste nepostřehl, že dříve byl rc.conf
trochu jiný, nastavení xdm (XSESSION=) či editoru (EDITOR=) bylo ve starém rc.conf (před openrc a baselayout-2), v aktuální verzi to patří do proměnných prostředí (enviroment):
/etc/env.d/90xsession XSESSION="kde-3.5" /etc/env.d/99editor EDITOR="vim"Novou verzi
rc.conf
poznáte snadno, vše je tam psáno malejma písmenama :) a nastavují se tam JEN věci k openrc.
/etc/env.d/*
, nastavení služeb v /etc/conf.d/*
, uživatelův binec co nedokázal dát jinam v /etc/local.d/*.start
resp. *.stop
(v baselayout-1 to byl /etc/conf.d/local
).
Tiskni
Sdílej: