Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Řešení dotazu:
#!/usr/bin/perl
use Net::Ping;
system "killall pppd";
system "ip route del dev eth0 default";
system "ip route add dev eth0 default via xx.xx.xx.xx";
system "cp ./resolv.conf.orig /etc/resolv.conf";
my $p = Net::Ping->new("icmp");
my $host="8.8.8.8";
unless ($p->ping($host)) {
system "killall pppd";
system "ip route del dev eth0 default";
system "pppd call tmobile4g";
}
Situací na úrovni "např. vytáhnete ethernetový kabel" v běžném provozu asi nebude moc.To byses divil. Jinak výjimečně se mi Jirsákovo řešení líbí, řešit failover jen váhou mi přijde jako dobrý nápad.
funguje to.To bych chtěl docela vidět. Jak zajišťuješ, aby NAT natoval správnou adresou (tedy pro každého poskytovatele jinou?
seriozni ISP s tim nema nejmensi problem, financne to take neni narocne, a hlavne to vyresi spoustu problemu, viz NATy, DNS .... ano, najdeme si cestu jak to docasne ochcat, v budoucnu se nam to ale vrati. jo a provider, ktery nema AS neni providerA že takových providerů je :). Jsem k jednomu připojený a naprostá spokojenost.
ono muze fungovat kde co, ale jedinym plne funkcnim reseni je BGP a vlatni AS. Eliminuje to problemy s DNS zaznamy, balancingem provozu, redundanci na vsech vrstvach ......Tak to je samozřejmě ideální případ a doufám, že se k němu bude konvergovat už kvůli IPv6.
Tiskni
Sdílej: