Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Dobrý den,
problém je jasný, chci odstranit síťové rozhraní sit0 a i přes fakt, že jsem root, tak mi odstranit nejde - stále ho vidím přes "ifconfig -a".
ip tunnel del sit0 ioctl: Operation not permitted
Kde dělám chybu? Googlil jsem, ale asi špatně. Mám Debian Lenny
Řešení dotazu:
Jj, případně když je skrz něj routa.
No nejsem tak znalý, ale spojení jsem deaktivoval a vypnul. Průběh byl takový:
$ ip -6 route flush dev sit0 $ ip link set dev sit0 down $ ip tunnel del sit0 ioctl: Operation not permitted
Pokud mam gre tunnel, jednou z možností je odebrat modul "ip_gre".
sit0
(podobně gre0
apod.) je "generické" rozhraní, které vytváří příslušný modul (zde sit
) automaticky a které nemůžete ani odstranit (jinak než odebráním příslušného modulu). Když konfigurujete tunel, je možné využít buď toto generické rozhraní (jak se řekne česky deprecated? :-) ) nebo si vytvořit vlastní pro konkrétní tunel pomocí ip tunnel add
(preferovaná možnost). Viz např. Linux IPv6 HowTo.
Tiskni
Sdílej: