Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Zdravím,
řeším na Debianu Squeeze problém se škálovatelností DejaVu Sans (truetype) fontu, ale problém se týká i jiných fontů. Ve zkratce jde o to, že mezi 12-14pt při 96dpi a 1280x1024 se zhruba zdvojnásobuje tučnost a u 13pt mám pocit, že jde o úplně jiné písmo. Víc asi napoví obrázky.
Rád bych měl to "tučnější" písmo i pro velikosti do 10pt, vynucení tučnosti u současného 10pt nevypadá moc pěkně. Je možné to nějakým nastavením fontconfigu zařídit? Dovedl bych si představit něco jako "vykresluj písma kvalitněji za cenu procesorového času".
Pokud zvýším DPI v .Xdefaults, posune se tato hranice dolů, na 11pt, takže to asi souvisí s rozlišením monitoru a se snahou "něčeho" zobrazení písem optimalizovat.
Díky.
Když se tak dívám na ty obrázky zblízka pod zoomem, je docela možné, že 14pt už je na hranici tučnosti pro 1280x1024, .. šlo by aspoň nějak vyhodit ten mezistupeň, ve kterém vypadá písmo skutečně otřesně?
Tak jsem zkusil po dlouhé době autohint a vypadá to o hodně lépe. Není to žádný skvělý převrat, některé znaky jsou deformované oproti větším velikostem (napr. šířka "p"), ale alespoň mezery mezi znaky jsou pěkné a výraznost všech písmen je přibližně stejná (bez autohintu vypadá např. "v" otřesně).
Tiskni Sdílej: