Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím,
zkouším si nastavit GIT přes HTTP, a tak si tady s tím hraji a zkouším různé možnosti. Našel jsem tento návod:
http://kernel.org/pub/software/scm/git/docs/howto/setup-git-server-over-http.txt
A skončil jsem u kroku 4, kde mám nahrát data na server. Končím chybovou hláškou
error: cannot lock existing info/refs
fatal: git-http-push failed
> MKCOL /my-new-repo.git/info/ HTTP/1.1
Authorization: Basic <PASSWD>
User-Agent: git/1.7.0.4
Host: <HOSTNAME>
Accept: */*
Pragma: no-cache
* The requested URL returned error: 405
* Closing connection #0
* About to connect() to <HOSTNAME> port <PORT> (#0)
* Trying <IP>... * Connected to <HOSTNAME> (<IP>) port <PORT> (#0)
* Server auth using Basic with user '<USERNAME>'
> LOCK /my-new-repo.git/info/refs HTTP/1.1
Authorization: Basic <PASSWD>
User-Agent: git/1.7.0.4
Host: <HOSTNAME>
Accept: */*
Timeout: Second-300
Content-Type: text/xml
Content-Length: 211
Expect: 100-continue
< HTTP/1.1 100 Continue
* The requested URL returned error: 500
* Closing connection #0
error: cannot lock existing info/refs
fatal: git-http-push failed
doporucuji si precitat knizku na knihy.nic.cz je tam knizka o git a tusim v jedne s kapitol je navod jak si to rozjet pres http, ja to nedavno delal a narazil jsme na par veci a vse se nakonec dalo vyresit, tak kdyby neco muzes me kontaktoat na jabber
man git-http-backend
. Pres DAV, pokud se nepletu, lze rozjet pouze "dumb" protocol, kdezto zmineny clanek popisuje novou moznost, tzv. "smart" protocol, kdy pres HTTP lze provadet veskere GIT operace, stejne jako pres SSH.
Tiskni
Sdílej: