Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Řešení dotazu:
# ip route show table main > routes_main_backupPokud máte i jiné routovací tabulky tak si zjistěte jaké v souboru:
/etc/iproute2/rt_tablesa ty si také zálohujte:
# ip route show table nazev_tabulky > routes_nazev_tabulky_backupPokud chcete použít distribuční nástroje pro uchování rout po restartu, tak si zálohované řádky upravte do formátu podle následujícího klíče a uložte je na konec souboru: (mělo by fungovat i vypsat routy do souboru /etc/network/routes, ale nemám vyzkoušeno)
/etc/network/interfaces
up ip route add {NETWORK} via {IP} dev {DEVICE}Příklad:
up ip route add 192.168.1.0/24 via 192.168.20.1 up ip route add 192.168.3.0/24 dev eth2 ...Pokud nechcete použít distribuční nástroje, tak se vydáte cestou skriptů, zálohované řádky s routami upravte do následujícího formátu a uložte do souboru skriptu, třeba static_routes.sh
#!/bin/bash ip route add 192.168.1.0/24 via 192.168.20.1 ip route add 192.168.2.0/24 via 192.168.22.1 ip route add 192.168.3.0/24 via 192.168.23.1 ...Což v tomto případě znamená před každý řádek dopsat
ip route add
Souboru povolte spouštění: chmod +x static_routes.shPoté do souboru:
/etc/rc.localvložte řádek
/bin/bash /cesta_ke_skriptu/static_routes.shPři startu systému se zavedou routy.
Pokud máte i jiné routovací tabulky tak si zjistěte jaké v souboru /etc/iproute2/rt_tables
Pozor, to, že tabulka není v rt_tables
, neznamená, že neexistuje, že v ní nemohou být nějaké routy ani že se nepoužívá. Takže pro kompletní zálohu by bylo potřeba použít spíš něco jako
ip route show table all
Pak ale bude potřeba odfiltrovat přinejmenším obsah tabulky local
(kromě toho, co se tam případně přidávalo ručně) a automaticky generované položky v tabulce main
(proto kernel
, možná i ra
a redirect
).
Navíc v takovém případě bude potřeba zazálohovat i směrovací pravidla, ale to už tak přímočaře nepůjde.
Tiskni
Sdílej: