Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Recovery verze neprijima zadna uzivatelska jmena, ani hesla.Není to verze, ale jedno uživatelský (omezený) mód vhodný k opravě OS.
taskselPříkaz spustí obrazovku, na které si vyberete první volbu - grafické prostředí. Volba se vybere mezerníkem, zobrazí se tam hvězdička. Poté vyberte OK a doinstaluje se grafické prostředí. Tedy za předpokladu že máte zdroje softwaru, tzn. buďto instalační DVD nebo jste připojen k internetu a při instalaci jste si vybral síťová zrcadla.
jan@localhost:
už nic, už jste tam, kde jste požádal - v systému a přihlášený jan@localhost:
napište tasksel
a enter a pak už to snad bude jasné, jak napravit tu absenci grafického prostředí…
Neberte to zle, ale debian naozaj nieje pre zaciatocnikov, ktory ani nevedia kedy su prihlaseny a kedy nie a zrejme ani co mozu vykonavat ako uzivatel ($) a co ako root (#).Administrace operačních systémů (včetně windows) naozaj není práce pro začátečníky. Přesto to dělají a zvládají. A Linux Mint neumožňuje nainstalovat systém bez grafického rozhraní? Jestli ne, tak to asi nebude úplně dobrá univerzální distribuce, ne?
Nainstalujte si Linux Mint - http://www.linuxmint.com/download.php - a nic sa Vam nepokazi, - vsetko bude fungovat ako ma a hned po instalacii.Tyhle reklamní kecy jsem naposled slyšel od propagátorů Windowsů... ale svět se holt spojuje. Kdo to myslí s Linuxem vážně, klidně může začít na Gentoo. Nevěřil jsem tomu a odmítal jsem to (zbytečně), ale několik mých přátel tak úspěšně začalo.
Reklamne keci???!!!A co je to jiného?
P.S. Ak pouzivate Gentoo tak Vas chapem - nudite sa. Kompilovat LibreOffice pol hodiny, neustale rozbity system - staci, ze vlozim do PC nove HDD - to je vyhoda Gentaa, (Nepouzitelne pre produktivnu pracu)Které distribuce používám, se můžeš podívat v profilu.
a tak trollujete v diskusiach. Nuze,Zato ty tu říkáš zajímavé, podnětné a podložené věci :), narozdíl ode mně.
na hranie by som proste volil nieco ine, skuste pozriet aj semMno :). Já bych každému doporučil, co je pro něj nejlepší (nebo nedoporučoval vůbec, pokud nevím). A to není jednoznačné a záleží například na tom, s čím pracují lidi okolo něj.
cat /etc/apt/sources.list
vypíšete seznam zdrojů instalačních balíků a podle toho lze poznat, jestli to na DVD bude hledat. Znak # na začátku řádku znamená komentář, tedy že se zdroj nepoužívátasksel
a to pomocí příkazu su
[enter] a vyplnění jeho hesla (zadával jste při instalaci).sudo tasksel
a vložit tam vlastní heslo uživatele, na což bude mít pravděpodobně práva, protože s root
em Debianní systémy ve výchozím stavu moc nepočítají a nechají ho bez hesla sudo su
ovat, tak to snad o příkaz zkrátíme...
su
je správně, alespoň já v Debianu v defaultu žádné sudo
nikdy neměl.
sudo
.
V Debianu nastavuješ heslo roota už při instalaci.
sudo
je z prvních věcí, které vždycky do Debianu přimontuju... Navrhuju se uvrhnout v zapomnění dějin
Tiskni
Sdílej: