OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Recovery verze neprijima zadna uzivatelska jmena, ani hesla.Není to verze, ale jedno uživatelský (omezený) mód vhodný k opravě OS.
taskselPříkaz spustí obrazovku, na které si vyberete první volbu - grafické prostředí. Volba se vybere mezerníkem, zobrazí se tam hvězdička. Poté vyberte OK a doinstaluje se grafické prostředí. Tedy za předpokladu že máte zdroje softwaru, tzn. buďto instalační DVD nebo jste připojen k internetu a při instalaci jste si vybral síťová zrcadla.
jan@localhost:
už nic, už jste tam, kde jste požádal - v systému a přihlášený jan@localhost:
napište tasksel
a enter a pak už to snad bude jasné, jak napravit tu absenci grafického prostředí…
Neberte to zle, ale debian naozaj nieje pre zaciatocnikov, ktory ani nevedia kedy su prihlaseny a kedy nie a zrejme ani co mozu vykonavat ako uzivatel ($) a co ako root (#).Administrace operačních systémů (včetně windows) naozaj není práce pro začátečníky. Přesto to dělají a zvládají. A Linux Mint neumožňuje nainstalovat systém bez grafického rozhraní? Jestli ne, tak to asi nebude úplně dobrá univerzální distribuce, ne?
Nainstalujte si Linux Mint - http://www.linuxmint.com/download.php - a nic sa Vam nepokazi, - vsetko bude fungovat ako ma a hned po instalacii.Tyhle reklamní kecy jsem naposled slyšel od propagátorů Windowsů... ale svět se holt spojuje. Kdo to myslí s Linuxem vážně, klidně může začít na Gentoo. Nevěřil jsem tomu a odmítal jsem to (zbytečně), ale několik mých přátel tak úspěšně začalo.
Reklamne keci???!!!A co je to jiného?
P.S. Ak pouzivate Gentoo tak Vas chapem - nudite sa. Kompilovat LibreOffice pol hodiny, neustale rozbity system - staci, ze vlozim do PC nove HDD - to je vyhoda Gentaa, (Nepouzitelne pre produktivnu pracu)Které distribuce používám, se můžeš podívat v profilu.
a tak trollujete v diskusiach. Nuze,Zato ty tu říkáš zajímavé, podnětné a podložené věci :), narozdíl ode mně.
na hranie by som proste volil nieco ine, skuste pozriet aj semMno :). Já bych každému doporučil, co je pro něj nejlepší (nebo nedoporučoval vůbec, pokud nevím). A to není jednoznačné a záleží například na tom, s čím pracují lidi okolo něj.
cat /etc/apt/sources.list
vypíšete seznam zdrojů instalačních balíků a podle toho lze poznat, jestli to na DVD bude hledat. Znak # na začátku řádku znamená komentář, tedy že se zdroj nepoužívátasksel
a to pomocí příkazu su
[enter] a vyplnění jeho hesla (zadával jste při instalaci).sudo tasksel
a vložit tam vlastní heslo uživatele, na což bude mít pravděpodobně práva, protože s root
em Debianní systémy ve výchozím stavu moc nepočítají a nechají ho bez hesla sudo su
ovat, tak to snad o příkaz zkrátíme...
su
je správně, alespoň já v Debianu v defaultu žádné sudo
nikdy neměl.
sudo
.
V Debianu nastavuješ heslo roota už při instalaci.
sudo
je z prvních věcí, které vždycky do Debianu přimontuju... Navrhuju se uvrhnout v zapomnění dějin
Tiskni
Sdílej: