Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
-A
jej přidáte na konec, pomocí -I
můžete určit přesně pozici v řetězci, kam se má pravidlo přidat – aby zareagovalo dřív, než případné jiné pravidlo, které by komunikaci povolilo. Řetězcem FORWARD procházejí jen pakety určené pro jiné počítače, takže programy běžící přímo na routeru nijak neovlivní.
iptables -A FORWARD -p tcp -dport 25 -j drop
iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --destination-port 25 -j DROP? NN
-o eth0
, to je špatně. Když už by se mělo kontrolovat rozhraní, muselo by to být -o eth1
nebo -i eth0
, protože byste pravděpodobně chtěl zakázat to, co přichází z vnitřní sítě nebo odchází ven. Ale já bych tam ta rozhraní vůbec nedával, přece vám na rozhraní nezáleží a chcete zakázat jakoukoli komunikaci s cílovým portem 25 vedenou přes router, bez ohledu na směr. Když by někdo chtěl poslat z venku e-mail na nějaký server ve vaší vnitřní síti, taky ho nejspíš nechcete pustit.
Objevil jsem "iptables -L" a vylustil, ze to co zadavam z radky se do tech pravidel nezapiseV tom případě zadáváte něco špatně. To vám ani
iptables
nevypíše nějakou chybu?
iptables -A FORWARD -p tcp --dport 25 -j DROPpřidá pravidlo na konec řetězce FORWARD
iptables -I FORWARD -p tcp --dport 25 -j DROPpřidá pravidlo na začátek řetězce FORWARD
iptables -nL FORWARDvypíše pravidla v řetězci
FORWARD
(a nepřekládá IP adresy na jména).
Kdyz buh tvoril idioty, byl jsem prvni na rade a dal si na me opravdu zalezet
Pravidlo tam je, ale ja ho prehledl. Po vypisu "iptables -nL FORWARD" uz prehlednout nejde.
A idiot jsem proto, ze to testuju na vlastni smtp, kdyz otestuju "telnet smtp.seznam.cz 25" tak se samozrejme nespojim.
Ale na druhou stranu pokud telnetim na LANovou IP, tak to jde to chapu, ale kdyz z LANu telnetim na WANovou IP, tak si myslim, ze uz by to nemelo jit? Je to tak? Nebo se pletu?
DikyAle na druhou stranu pokud telnetim na LANovou IP, tak to jde to chapu, ale kdyz z LANu telnetim na WANovou IP, tak si myslim, ze uz by to nemelo jit? Je to tak? Nebo se pletu?Je to jinak. Všechny pakety, které mají zdroj i cíl mimo daný počítač, procházejí
FORWARD
em. Pokud má paket zdroj nebo cíl na daném počítači, nejde přes FORWARD
, ale přes INPUT
nebo OUTPUT
. Nezáleží na tom, že do počítače vstoupil jiným rozhraním, než tím cílovým, a uvnitř počítače se tedy jakoby předal mezi rozhraními.
A jeste me zajima, jak ted ulozim to nastaveni? Pomoci iptables-save?
/etc/sysconfig/scripts/SuSEfirewall2-custom
(snad je to správně), nebo zda není možné v YaST nebo konfiguraci SuSEfirewall2 nakonfigurovat vlastní pravidla. Nebylo by dobré kombinovat konfiguraci přes SuSEfirewall2 s nějakými vlastními skripty, mohlo by se to pak mezi sebou prát…
Tiskni
Sdílej: